Radikal-online   Politika 24 Eylül 1998
Reklam

SON DAKİKA HABERLERİ


Konular

Ana Sayfa
İnsan
Yaşam
Türkiye
Politika
Yorum
Dış Haberler
Ekonomi
Borsa/Finans
Spor
Kültür/Sanat
Arka Sayfa
Yazarlar
Hava Durumu


Sanal Meydan... Sizin Sayfalarınız...


Haftanın Albümü

Satın almak için tıklayınız...
City of Angels
Satın almak için tıklayınız


Muhtar bile olamayacak

Yargıtay, Siirt'te yaptığı konuşma nedeniyle 10 ay hapse mahkûm edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan'ın cezasını onayladı. Kararla Erdoğan'ın siyasi hayatı bitti
ANKARA - Yargıtay, Diyarbakır DGM'de, Siirt'teki konuşmasında 'halkı suç işlemeye kışkırttığı' gerekçesiyle 10 ay hapis ve 716 milyon lira ağır para cezasına mahkûm edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cezasını onayladı. Oyçokluğuyla alınan kararla Erdoğan'ın siyasi yaşamı da bitti.
Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Erdoğan kadar FP'nin geleceğini de etkileyecek güçte gösterilen kararını dünkü toplantıda oluşturdu. Ceza Dairesi, Başkan M. Naci Ünver ile üyeler Yusuf Kenan Doğan, Serpil Çetinkol ve Uzel Kızılkılıç'ın oylarıyla FP'li Recep Tayyip Erdoğan'a Ceza Yasası'nın 312/2 fıkrası uyarınca verilen hapis ve para cezasını onayladı. Yargıtay 8. Ceza Daire'sinin üyesi eski Ankara DGM Başkanı Muhittin Mıhçak ise onama kararına karşı çıkarak cezanın bozulmasını istedi.
Onama kararıyla mahkûmiyeti kesinleşen Erdoğan için tek yol kaldı. Erdoğan, daire kararının düzeltilmesi için kararın kendisine tebliğinden sonraki 15 gün içinde Yargıtay Başsavcılığı'na 'karar düzeltme' başvurusunda bulunabilecek.
Ancak, gerek başsavcılığın tebliğnamesinde onama istemesi, gerekse kararın bire karşı dört oyla alınması nedeniyle Erdoğan'ın bu yoldan sonuç alması güç görülüyor.

Avrupa'ya gidebilir
Karar düzeltme istemi reddedilirse Erdoğan, adli yargı yönünden Türkiye'deki iç hukuk yollarını tüketmiş olacak. Ancak bireysel başvuru hakkını kullanarak Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na (AİHK) başvurabilecek. Bu başvuru kabul edilse de ceza yönünden durum değişikliği olmayacak. Mahkûmiyetin kesinleşmesiyle birlikte Erdoğan, hapis için gün saymaya başlayacak. Ceza Dairesi, dün açıkladığı kısa kararın gerekçelerini önümüzdeki haftalarda tamamlayacak. Karar, mahkûmiyeti veren Diyarbakır DGM'ye ve belediye başkanlığı sıfatı nedeniyle de İçişleri Bakanlığı'na gönderilecek.

Dört ay hapis
Yürürlükteki İnfaz Yasası hükümlerine göre Erdoğan, dört ay süreyle hapis yatacak, ayrıca para cezasını da ödeyecek. Para cezasını ödemediğinde bu cezası hapse çevrilecek. Yargıtay'ın onama kararı ulaştığında Diyarbakır DGM, cezanın infazı sürecini başlatacak. Erdoğan'ın ikameti İstanbul'da olduğu için bu tebligat yoluyla yapılabileceği gibi, avukatları da kararı elden alabilecek. Tebliğ işleminden sonra Erdoğan, geçerli mazereti varsa, cezaevine giriş tarihinin en çok altı aya kadar ertelenmesini isteyebilecek. Bu konuda başsavcılık takdir hakkını kullanabilecek. Aynı hakkı son olarak aynı maddeden mahkûm olan eski RP'li Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Şükrü Karatepe kullanmıştı. Karatepe, cezasını dört ay süreyle erteletmişti.

Başkanlığı düşecek
Cezasının kesinleşmesi nedeniyle Erdoğan'ın öncelikle belediye başkanlığı düşürülecek. İçişleri Bakanlığı, onama kararının bakanlığa ulaştırılmasından sonra, Erdoğan'la ilgili karar verilmesi için Danıştay'a başvuracak. Danıştay'ın ilgili dairesinin o aşamada işlenen suçun niteliğini dikkate alarak Erdoğan'ın başkanlığını düşürmesi kesin görülüyor. Erdoğan, bu karara itiraz edebilecek.
Buna benzer karar Ankara DGM'ce bir yıl hapis cezasına çarptırılan RP'li Karatepe hakkında da verilmişti. Danıştay, Karatepe'nin başkanlığını, 2972 sayılı Yasa'nın atıfta bulunduğu Milletvekili Seçimi Yasası'nın 11/f bendi üçüncü fıkrasına dayanarak düşürmüştü. Erdoğan'ın başkanlıktan düşürülecek olması ve yeniden adaylığına olanak bulunmaması İstanbul Belediyesi'ne aday olan parti içi ve diğer partilerden rakiplerini de oldukça rahatlatacak.
Milletvekili de olamaz Tayyip Erdoğan, Yargıtay'ın kararıyla siyasi yasaklı oldu. Erdoğan, artık milletvekili adayı da olamayacak. 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Yasası'nın 11/f bendi üçüncü fıkrası, 'Ceza Yasası'nın 312. maddesinin ikinci fıkrasında yazılı 'halkı ırk, sınıf, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etme' suçundan mahkûm olanlar'ın milletvekili seçilemeyeceklerini öngörüyor. Tayyip Erdoğan, mevzuata göre artık muhtar dahi seçilemeyecek, vakıf ya da cami derneği bile olsa dernek yöneticisi olamayacak. Aynı süreç kapatılan Refah Partisi'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve parti yönetilerine yönelik olarak işletilmiş, bu kişiler beş yıl süreyle siyasi yasaklı olarak cezalandırılmıştı.

Kapatılma tehlikesi
FP'li Erdoğan, 312. madde mahkûmu sıfatı nedeniyle partisiyle de vedalaşacak. Başsavcılık, mahkûmiyet kararını gerekçe göstererek Erdoğan'ın parti üyeliğinden çıkarılmasını isteyecek. Bir ay içinde bu işlem yerine getirilmezse Yargıtay Başsavcılığı, FP aleyhine kapatma ya da ihtar istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açabilecek.
Yüce Mahkeme benzer bir süreci RP için de işletmiş ve partiyi kapattırmıştı. (Radikal)

RADİKAL ONLINE OKUR ANKETİ
Bu haberi doyurucu buluyorum --------------->
Bu haberi yeterli buluyorum -------------------->
Bu haberi yetersiz buluyorum ----------------->
Bu haberi taraflı buluyorum --------------------->


Clinton Skandalı'nın
tüm detayları
Radikal-online'da...


[Ana Sayfa]  [İnsan]  [Yaşam]  [Türkiye]  [Politika] 
[Yorum]  [Dış Haberler]  [Ekonomi]  [Borsa/Finans] 
[Spor]  [Kültür/Sanat]  [Arka Sayfa]  [Yazarlar]Haftanın Kitabı

Bu haftanın kitabı...
The Microsoft File

Bu kitap Microsoft'un okunmasını istemediği kitap... İki kişilik bir maceradan yola çıkan firmanın milyarlarca dolar kâr eden ve ABD'yi bile ürküten tarih çizgisi, etkileyici bir üslupla bu 320 sayfalık kitapta toplanmış durumda. Sırlar, zaferler ve ezilenler...
Satın almak için tıklayın. ($15.57)


Sohbet odamız sizlere kapılarını sonuna kadar açıyor.
TIKLAYIN !


"Radikal neden değişti?"Yukarı Yukarı Çık
Geri Geri DönBu konuya ait haber listesine dönmek için tıklayınız

Görüş ve düşüncelerinizi webadmin@radikal.com.tr adresine yazabilirsiniz. Bilinen tüm tarayıcı, çözünürlük ve işletim sistemleri altında test edilmiştir. RADİKAL-Online sitesi içerisinde yeralan tüm metin, resim ve diğer içeriğin hakları SİMGE Yayıncılık A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. İzin almadan kullanılması durumunda Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun elverdiği en yüksek ceza geçerli olacaktır.