Ana Sayfa | Yönetmene Mektup | Genel Haber Listesi | Standart Karakterler | Eski Sayılar | Künye
9 Mayıs 1999
Radikal-online... Politika Radikal Geceleri Hiç Bitmiyor! Tıklayın!
Türkiye'de Internet eşittir Superonline
EKLERİMİZ : Sanal Alem | Radikal2 | Cumartesi
Abone Olun  

İnsan
Yaşam
Türkiye
Politika
Yorum
Dış Haberler
Ekonomi
Borsa/Finans
Spor
Kültür/Sanat
Arka Sayfa
Yazarlar
Hava Durumu
Sanal Meydan
Anket


Birinci turda sorun yok

ANAP ve MHP ile hükümeti konuşan DSP lideri Ecevit, FP ve DYP liderleriyle olan görüşmesini formalite gereği yaptı. Bahçeli, Ecevit'in MHP'ye yönelik kaygılarını 'dene ve gör' diye yanıtladı
Haber ResmiANKARA - DSP lideri Bülent Ecevit, hükümet kurmaya yönelik turlarında FP'yi dışlarken, MHP ve ANAP'a 'yeşil ışık' yaktı. Ecevit, MHP lideri Devlet Bahçeli'ye, türban, kadrolaşma ve Pişmanlık Yasası ile ilgili kaygılarını dile getirirken, Bahçeli, 'deneyin görün' mesajı verdi. Ecevit, ilk tur görüşmelerde ANAP lideri Mesut Yılmaz'ın 'Yüce Divan sürprizi' ile karşı karşıya kaldı. Hükümet çalışmalarına destek vereceklerini bildiren Yılmaz, "Yüce Divan'da yargılanmayı istediği" gerekçesiyle olası hükümette yer almayı düşünmediğini söyledi. DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ise, Ecevit'e örtülü bir biçimde 'MHP tabanıyla ilgili kaygılarını dile getirirken, hükümetin oluşumu için, "Biz seyirciyiz" dedi.
Başbakan Ecevit, hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde ilk görüşmesini dün MHP lideri Bahçeli ile gerçekleştirdi. Bahçeli'nin TBMM'deki makam odasında yapılan görüşmede DSP kanadından Başbakan Yardımcıları Hüsamettin Özkan, Hikmet Uluğbay ile Genel Sekreter Zeki Sezer, MHP kanadından da Sadi Somuncuoğlu, Koray Aydın, Sabahattin Çakmakoğlu ile Enis Öksüz yer aldı.

Karşılıklı kaygılar
Görüşmede ilk sözü Ecevit aldı. Kamuoyunda MHP ve DSP'nin kuracağı üçlü bir koalisyon beklentisi olduğuna işaret eden Ecevit, "Bu konuda sizlerin görüşünüzü öğrenmek istedim" dedi. TBMM Başkanlığı sorununun gündeme gelmediği görüşmede türban, kadrolaşma ve Pişmanlık Yasası konusunda karşılıklı kaygılar dile getirildi. Olumlu bir havada geçen görüşmede, iki lider arasında şu diyalog gerçekleşti:
Ecevit: Milletvekili arkadaşlarımızla görüştüm. Arkadaşlarımın 12 Eylül öncesi ve sonrasında MHP'nin bazı uygulamalarına ilişkin kaygıları var.
Bahçeli: Bizim arkadaşlarımızın da benzer kaygıları var. Bu kaygılar lafla değil, pratikte giderilir. Geçmişte yaşananları öne çıkarmayalım. Geçmişte yaşananlar geride kalmalı. Bizler, halkın verdiği mesaj doğrultusunda uzlaşmacı, dürüst, temiz bir siyasetin yolunu açmalıyız. Geriye değil, ileriye bakmamız gerekiyor. Tedirginlikler ve kaygılar zaman içerisinde giderilir.

Kadrolaşma sorunu
Ecevit: Arkadaşlarımın MHP'nin kadrolaşmaya yönelik istekleri
konusunda da kaygıları var.
Bahçeli: Biz bir araştırma yaptık. Her hükümet döneminde kadrolaşma hareketleri olmuş. 55. hükümet döneminde de yoğun bir kadrolaşma hareketi olduğunu belirledik. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı'nda 30 binin üzerinde kadro hareketi var.
Ecevit: Kadrolaşmadan neyi kastediyorsunuz?
Bahçeli: Görevden alınanların yerine yapılan bazı atamalardan duyulan rahatsızlıklar oldu.
Ecevit: Geçmiş hükümetler döneminde de atamalar olmuş. Biz, memur alımında merkezi sınav uygulama kararı aldık. Toplumda Merve olayı ile birlikte türban konusunda gerilim yaratıldı.
Bahçeli: Bu gerilimin ortadan kaldırılması gerekir. Din istismarının önlenmesi için alınacak önlemler toplumda yeni kutuplaşmalara ve gerginliğe yol açmamalı. Özellikle üniversitelerde gençlerin öğrenim hakkını ortadan kaldırmayacak çözümler getirilmesi değerlendirilmelidir.
Ecevit: Başta bölücü terör olmak üzere daha etkili mücadele için bazı yasal düzenlemelere ihtiyaç duyuyoruz. Pişmanlık Yasası da bu çerçevede düşünülüyor.
Bahçeli: İlke olarak mümkündür, ancak bölücü terörle mücadele için alınacak tedbirler, şehit ailelerini ve güvenlik görevlilerini incitecek biçimde olmamalıdır.

'Bizi uygulamada deneyin'
Ecevit, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, MHP'ye yönelik kaygılarını dile getirdiğini ifade ederek, "Sayın Bahçeli bu kaygıların sözle değil, uygulama ile giderilebileceğini, eğer bu giderilirse olumlu sonuçlar alınabileceğini söyledi" dedi. DSP'nin türbanın siyasal amaçla istismarından rahatsızlığını da Bahçeli'ye aktardığını belirten Ecevit, bütçe tasarısı, Bankalar Kanunu, dokunulmazlıkları sınırlandıran Anayasa değişikliği, DGM'lerin sivil yapıya kavuşturulması gibi yasal düzenlemelere öncelik verilmesi konusunda görüş birliği sağladıklarını, Pişmanlık Yasası için ise MHP'nin bazı çekinceleri olduğunu söyledi.
Bahçeli ise açıklamasında, hükümet oluşumuna kâğıt üzerindeki koalisyon formüllerinden önce ilkeler bazında yaklaştıklarını belirterek, kurulacak hükümetin 'laik-antilaik' gibi cepheleşme eğilimlerinden kaynaklanan gerilimlerin azaltılmasına öncülük etmesi gerektiğini ifade etti. Bir gazetecinin Susurluk olayı ile MHP bağlantısına yönelik sorusuna sinirlenen Bahçeli, "Susurluk olayında MHP'li hiç kimse yoktur. Susurluk konusunun önünde, arkasında, hiçbir yerinde MHP yoktur. Doğru dürüst araştırarak sorunuz" karşılığını verdi. Bahçeli, FP'ye ilişkin bir soru üzerine de, "Dinlensin demiştik. Geçerli hâlâ" esprisini yaptı.

FP ilk turda devre dışı
DSP Lideri Ecevit, ikinci olarak görüştüğü FP lideri Recai Kutan'a hükümette yer alma teklifi götürmeyerek FP'li formüllere kapıyı kapattı. Ecevit ile Kutan'ın görüşmesinde Kavakçı krizi ele alınırken, Kutan, Ecevit'e sitemlerde bulunmaktan geri durmadı.
Ecevit, Kutan'ın Merve Kavakçı krizi nedeniyle kendisine, 'eleştiri ölçüsüne varan sitemlerde' bulunduğunu belirterek, "Özellikle Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın 15 gün öncesinde bu konuda FP ile bir diyalog içine girdiğini, formüllerimizi kendisine sunduğumuzu, fakat bir sonuç alamadığımızı söyledim" diye konuştu.
Kutan da açıklamasında, Kavakçı krizi için Ecevit'e "Meclis'te iyi bir imtihan vermediniz" dediğini belirtti. Siyasetçilerin ve medyanın 'sabah kalk Kavakçı, akşam yat Kavakçı' anlayışıyla suni gündem yarattığını ve halkın gündeminden uzaklaştığını ileri süren Kutan, Ecevit'in Meclis'teki konuşmasının olayların meydana gelmesine neden olduğunu savundu.

Çiller'in 'taban kaygısı'
Ecevit'in hükümet turlarında son görüştüğü lider olan DYP lideri Tansu Çiller, uzlaşmacı bir politika izleyeceği mesajını verirken, örtülü bir biçimde MHP tabanına yönelik endişelerini dile getirdi. Refahyol hükümetinin yıkılmasını örnek gösteren Çiller, "Koalisyonlarda protokoller değil, tabanlar etkili oluyor" dedi. Çiller de Ecevit'in bu dönem Meclis'te öncelikli olarak ele alınmasını istediği tasarı ve tekliflere tam destek verdi.
Ecevit ile Çiller'in görüşmesi 20 dakika sürdü. Görüşmenin ardından ilk açıklamayı yapan Ecevit, Çiller'in hükümetin kurulması konusunda herhangi bir önerisi olmadığını belirtti.
Çiller, bir gazetecinin Yılmaz'ın Yüce Divan'a gitme talebini hatırlatması üzerine de, soruşturmaların 1993 yılında kendi malvarlığı ile gündeme geldiğini belirterek, malvarlığı konusunda aklandığını vurguladı. Tansu Çiller, Kavakçı'nın ABD vatandaşlığı ile ilgili soru üzerine de, "Hiçbir milletvekilinin bir başka ülkenin vatandaşı olması doğru değildir" yanıtını verdi. (Radikal)

Yukarıdaki yazı hakkındaki düşünceleriniz nedir?
Doyurucu   Yeterli   Yetersiz   Taraflı  
Bu anketlere katılan okuyucularımızın fikirlerini merak ediyor musunuz?

Yukarı Yukarı Çık Geri Geri Dön
Bu konuya ait haber listesi

Tanıtım Linkleri
Eğer bizi okuduktan sonra diğer Türkçe kaynaklara bakmak isterseniz, aşağıdan seçiminizi yapabilirsiniz:
  • Sinema - Gösterimde olan ve gösterime girecek filmler, açıklamaları, detayları, tanıtım filmleri ve dahası
  • Otomobil - Bir otomobil alma niyetindeyseniz, önce buraya uğrayın ve seçiminizi gözden geçirin
  • En seçme kişisel sayfalar! - Eğer sıradan sayfalardan sıkıldıysanız, bir de bunları deneyin
  • Internet sitesi yaptıracaklar - Eğer şirketinize bir sayfa yaptıracaksanız, tasarımcınızı buradan seçebilirsiniz
  • Site Tanıtım Ağı - Bir siteniz varsa, burada tanıtımını bedava yapabilirisiniz. Gelin katılın!
  • Dostluk Kulübü - Bini aşkın kişi sizi burada bekliyor
  • Sanal Alem! - Bir şey yazmaya gerek var mı?

Otomobil Kulübü
Sanal Alem Otomobil Kulübü

Reklam
Hewlett Packard
Hewlett Packard

Sabancı Holding
Sabancı Holding
Radikal-online... Milli Piyango ve Loto Sonuçları | Borsa Özel | Seri İlanlar | Adres Bankası | ICQ Kulübü |
Anket Sonuçları | Sohbet Odası | Elektronik Kartpostallar | Yardım Sayfası | VE DİĞERLERİ...

Bu sitedeki tüm sayfa ve uygulamalar her tarayıcı ile sorunsuz görüntülenebilir. RADİKAL-Online sitesi içerisinde yeralan tüm metin, resim ve diğer içeriğin hakları SİMGE Yayıncılık A.Ş'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı veya herhangi diğer bir elektronik ortamda (CD, Internet vs.) izinsiz kullanılamaz. Sitemiz içerisindeki tüm sayfalar, tüm tarayıcı ve çözünürlük altında sorunsuz olarak görüntülenebilir.
Ana Sayfa | Yönetmene Mektup | Genel Haber Listesi | Standart Karakterler | Eski Sayılar | Künye