Radikal-çevrimiçi Ana Sayfa | İnsan | Yaşam | Türkiye | Politika | Yorum | Dış Haberler | Ekonomi | Borsa/Finans | Spor | Kültür/Sanat | Arka Sayfa | Yazarlar
14 Aralık 2000

Amirleri dinlemediler

Çevik kuvvet polisi dün de beş kentte eylem halindeydi. Adana, Mersin, İzmir, Gaziantep ve Antalya'da yürüyüşleri engellemeye çalışan emniyet müdürleri, polislere söz geçiremedi
Haber ResmiADANA/İZMİR/GAZİANTEP/MERSİN - İstanbul ve Bursa'dan sonra çevik kuvvet polisleri dün de Adana, Mersin, İzmir ve Gaziantep'te sokağa döküldü. Hükümet ve af aleyhtarı sloganlar atan öfkeli polislerin, kendilerini durdurmak için önlerine atlayan müdürlerini ve amirlerini itekleyerek yürümeleri dikkat çekti.

Müdürü dinleyen yok
Adana'da saat 08.30'da Çevik Kuvvet Müdürlüğü'nden çıkarak yürüyüşe başlayan yaklaşık 500 polis 'Kana kan, dişe diş intikam, İstanbul'la kalbimiz aynı atıyor, Şehitler ölmez vatan bölünmez, Şehitler onurumuzdur' sloganlarıyla D-400 karayolundan 4 kilometre uzaklıktaki kent merkezine yürüdü. Polisler, yürüyüşü engellemeye çalışan Adana Emniyet Müdürü Şükrü Yetimoğlu'nu
ezercesine koşarak aştı. Yetimoğlu'nun kent merkezindeki girişimi de başarısız oldu. Atatürk Parkı'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'ndan sonra bekleyen polislere bir kez daha uyarıda bulunan Yetimoğlu, ikna çabası boşa çıkınca, "Yazıklar olsun" diye bağırdı. Adana Vali Yardımcısı Muzaffer Güzelant da, "İsrail'den gelecek 21 bin silahtan sizlere de verilecek. Özlük haklarınız görüşülüyor" diye iknaya çalıştı. Ancak eylemlerini sürdüren polisler Ceyhan Yolu üzerindeki yürüşlerinden sonra görev yerlerine döndü.

Yücesan'a 'Yuh'
İzmir'de Çevik Kuvvet Şubesi'nde görevli 800 polis memuru saat 10.30 sıralarında Bozyaka Şube Müdürlüğü'nden Konak'a doğru sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Eylemci polisler Konak Meydanı'na doğru inerken İzmir Emniyet Müdürü Hasan Yücesan, makam otomobiliyle gelerek gruba müdahale etmek istedi. Ancak gruptan 'Yuh' sesleri yükseldi ve bazıları Hasan Yücesan'ın makam aracına elleriyle vurdu. Yollarına devam eden eylemci polisler İzmir Valiliği önüne ulaştıklarında, Yücesan yardımcılarıyla birlikte grubun üzerine yürüdü. Yücesan, burada bir polise, "Sen gel buraya!" diyerek yakasını tutunca diğer polisler arkadaşını vermedi ve 'Yuh' çekerek protesto etti. Sinirlenen Hasan Yücesan önce, "Basın buradan çekilsin, burayı boşaltın" derken, daha sonra da, "Kim olursa olsun sonucuna katlanacak. Tahrik edildiler bu noktaya gelindi" diye bağırdı.
Emniyet Müdürü Yücesan, polis şeflerinden bütün çevik kuvvet memurlarını otobüslere bindirip şubeye götürmelerini emretti, ancak polisler emri dinlemeyip 'Tantan polise sahip çık' sloganı attıktan sonra valilik binası önünde İstiklal Marşı'nı söyledi.

Gaziantep'te bin polis
Gaziantep'te Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nden saat 8.00'de çıkan yaklaşık bin polis de şiddetli yağmur altında, sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Eylemci polisler Atatürk Bulvarı'na geldiklerinde Emniyet Müdürü Ali Kalkan, bir polis minibüsü ile önlerini kesip, aracın içinden megafonla, "Arkadaşlar Emniyet Müdürünüz konuşuyor. Bu yaptığınız yasal değil. Siz yasadışı eylemleri engellemeye çalışıyorsunuz. Şimdi dağılın. Aksi halde ceza alacaksınız" dedi. Kalkan'ın bu çağrısına yürüyüşçü polisler 'Vatan sana canım feda' sloganıyla yanıt vererek yürüyüşlerini sürdürdü. Marif Alanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunan ve İstiklal Marşı okuyan polisler sonra görev yerlerine döndü.

Mersin ve Antalya
Mersin'de ise saat 10.00'da Çevik Kuvvet Müdürlüğü'nde toplanan yaklaşık 300 polis, sloganlar atarak Çakmak Caddesi üzerinden kent merkezine yürüyüşe geçti. Emniyet Müdürü Haluk Bahçekapılı İstasyon alanında grubun önünü keserek, "Çocuklar yürümeyin. Gereken neyse yerine getirilecek" diyerek önlemeye çalıştı. Ancak eylemci polisler sekiz kilometre kadar yürüyüşten sonra Cumhuriyet Alanı'nda İstiklal Marşı söylediler, ardından otobüslerle çevik kuvvet merkezine döndüler.
Antalya Atatürk Stadı'nda akşam oynanan Antalyaspor-Beşiktaş maçında görevli olan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü personeli de saat 15.00 sıralarında, Atatürk Stadı'na kadar yaklaşık yedi kilometrelik güzergâh boyunca siren çaldı. (dha, aa)


Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.