1 Kasım Genel Seçimi

1 Kasım Genel Seçimi
1 Kasım Genel Seçimi
- Adana'da AK Parti, Mersin'de CHP ve AK Parti milletvekili sayısını artırdı, HDP ise Adana'da bir milletvekilini kaybetti - Hatay ve Osmaniye'de partilerin milletvekili dağılımında değişiklik olmadı

ADANA (AA) - 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin olmayan sonuçlarına göre, Adana'da AK Parti, Mersin'de AK Parti ve CHP milletvekili sayısını yükseltti, HDP Adana'da bir milletvekilini kaybetti, Hatay ve Osmaniye'de milletvekili dağılımında ise değişiklik olmadı.

AA muhabirinin il ve ilçe seçim kurullarından edindiği resmi olmayan sonuçlara göre, TBMM'de 14 milletvekiliyle temsil edilen Adana'da, AK Parti 6, CHP 4, MHP 3 ve HDP bir milletvekili çıkardı.

Buna göre, AK Parti'den Ömer Çelik, Necdet Ünüvar, Fatma Güldemet Sarı, Talip Küçükcan, Mehmet Şükrü Erdinç ve Tamer Dağlı, CHP'den Elif Doğan Türkmen, Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş ve Aydın Uslupehlivan, MHP'den Mevlüt Karakaya, Muharrem Varlı ve Seyfettin Yılmaz, HDP'den Meral Danış Beştaş, Meclise giren isimler oldu. 

7 Haziran seçiminde AK Parti 5, CHP 4, MHP 3 ve HDP 2 milletvekili çıkardı.

- Mersin'de 4 partinin milletvekili dağılımı değişti

Mersin'de AK Parti ve CHP milletvekili sayısını 4'e çıkarırken, MHP 2'ye, HDP de bire düşürdü.

TBMM'de 11 milletvekiliyle temsil edilen kentte AK Parti'den Lütfi Elvan, Yılmaz Tezcan, Ali Cumhur Taşkın ve Hacı Özkan, CHP'den Hüseyin Çamak, Durmuş Fikri Sağlar, Aytuğ Atıcı ve Serdal Kuyucuoğlu, MHP'den Oktay Öztürk ve Baki Şimşek, HDP'den ise Dengir Mir Mehmet Fırat, parlamentoya giren isimler oldu.  

 7 Haziran seçiminde AK Parti, CHP ve MHP üçer, HDP ise 2 milletvekili çıkarmıştı.

- Hatay'da değişiklik olmadı

Hatay'da AK Parti 5, CHP 4 ve MHP bir milletvekili çıkardı.

TBMM'de 10 vekille temsil edilen Hatay'da, partilerin çıkardığı milletvekili sayılarında değişiklik olmadı ancak 7 Haziran'da AK Parti'den 4'üncü sırada milletvekili seçilen Mehmet Alğan ile MHP'den ilk sırada seçilen Adnan Şefik Çirkin, 1 Kasım'daki aday listesinde yer almadı.

AK Parti'den Adem Yeşildal, Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, Fevzi Şanverdi ve Hacı Bayram Türkoğlu, CHP'den Hilmi Yarayıcı, Mevlüt Dudu, Serkan Topal ve Birol Ertem ve MHP'den Mehmet Necmettin Ahrazoğlu milletvekili seçilen isimler oldu.

- Osmaniye'de de değişiklik yok

Seçimde AK Parti ve MHP'nin milletvekili dağılımında değişiklik olmadı. 

7 Haziran'da MHP'de ilk sırada Devlet Bahçeli, ikinci sırada Ruhi Ersoy, AK Parti'de ise ilk sıradaki Suat Önal ve ikinci sıradaki Mücahit Durmuşoğlu milletvekili seçildi. 

1 Kasım'daki seçime göre de aynı isimler, Mecliste Osmaniye'yi temsil edecek.