"1. Uluslararası Adana ve Çukurova Sempozyumu"

"1. Uluslararası Adana ve Çukurova Sempozyumu"
"1. Uluslararası Adana ve Çukurova Sempozyumu"
- Vali Büyük: "Özellikle 100 yıl önce bu coğrafyada 1915 öncesinde yaşananlar, hem Türk toplumuna hem de dünyaya iyi anlatılmalıdır"

ADANA (AA) - Adana Valisi Mustafa Büyük, 1915 olaylarına ilişkin, "Özellikle 100 yıl önce bu coğrafyada 1915 öncesinde yaşananlar, hem Türk toplumuna hem de dünyaya iyi anlatılmalıdır" dedi.

Büyük, kent merkezindeki otelde düzenlenen 1. Uluslararası Adana ve Çukurova Sempozyumu'nun açılışında, sempozyumun kent için faydalı olacağını ve şehre önemli katkılar sağlayacağını ümit ettiğini söyledi.

Hiçbir millet ve toplumun geçmişini bilmeden geleceğe ümitle bakamayacağını ifade eden Büyük, "Konuşmalar içinde de bahsedildi. Özellikle 100 yıl önce bu coğrafyada 1915 öncesinde yaşananlar, hem Türk toplumuna hem de dünyaya iyi anlatılmalıdır. O nedenle bu çalışmayı çok önemli buluyorum" diye konuştu.

Büyük, benzeri çalışmaların başındaki "birinci" ifadesinin aslında çok büyük değer ifade etmeyeceğini, sayıdaki artışa paralel işin değerinin de artacağını vurguladı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek de Toroslar'dan Akdeniz'e uzanan geniş coğrafyada her zaman medeniyetlerin var olduğunu kaydetti.

Bilginin olmadığı yerde hizmetten bahsetmenin mümkün olmadığına işaret eden Akyürek, "Bu sempozyum Adana için tarih şölenini ifade etmektedir. Adana'nın tarihsel ajandasını oluşturacaktır" ifadesini kullandı.

- "Ermeni bilim adamları katılmadı"

Sempozyumun Yürütme Kurulu Başkanı ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Kurt da organizasyona 57 üniversiteden 170'in üzerinde bilim insanının katkı verdiğini anlattı.

Sempozyumun yapıldığı yıl ve ayın önemine değinen Kurt, şunları söyledi:

"Bu sempozyum, asılsız Ermeni iddialarının 100. yıl dönümü olması dolayısıyla yapıldığı yıl ve ay olarak ayrı önem kazanmakta. 2015 yılı, 1915 Ermeni tehcirinin, dünyada şu anda gündemde olan Ermeni tehcir sorununun tartışıldığı ve asılsız Ermeni iddialarının gündeme geldiği yıldır. Adana gibi Ermeni olaylarında büyük şehit vermiş bir şehirde bu sempozyumun düzenlenmesi de ayrı önem taşımakta. Biz isterdik ki bu uluslararası bilimsel toplantıda Ermeni bilim adamları da olsun ancak maalesef hiç başvuru gelmedi. Açık bir toplantıydı, isteyen katılabilirdi, bir tane bile Ermeni bilim adamından istek gelmedi."

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, valilik, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (BTÜ), Adana İnsanına ve Kentine Hizmet Vakfı  birliğiyle düzenlenen sempozyum kapsamında "Osmanlı Döneminde Adana Fotoğrafları ve Belgeleri Sergisi" açıldı. 

İki gün sürecek sempozyumda "arkeoloji, Ortaçağ'da Çukurova, nüfus, cumhuriyet dönemi Adana ve Çukurova, idareciler, milli mücadelede Adana, şehir, mimari ve sanat, kültür tarihi, 19. yüzyılda Adana, Çukurova'da ilk Türkler, tarım-ticaret, göç ve iskan, Yakınçağ'da Adana, lojistik ve ulaşım, Adana'da basın-yayın, Birinci Dünya Savaşı ve milli mücadele, Çukurova kültürü ve Osmanlı döneminde Adana" konulu paneller düzenlenecek.