"10. Türkiye Yemeklik Mantar Kongresi" ÇÜ'de yapılacak

"10. Türkiye Yemeklik Mantar Kongresi" ÇÜ'de yapılacak
"10. Türkiye Yemeklik Mantar Kongresi" ÇÜ'de yapılacak
- ÇÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Büyükalaca: - "Kongrede, üniversiteler, araştırma enstitüleri, kamu ve özel sektör kuruluşları ile üreticiler bir araya gelerek, bilgi ve deneyimlerini paylaşma, iş birliği yapma fırsatı bulacak"

ADANA (AA) - Çukurova Üniversitesinin (ÇÜ) ev sahipliğinde 20-23 Ekim'de "10.  Türkiye Yemeklik Mantar Kongresi" düzenlenecek.

ÇÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi birliğiyle gerçekleştirilecek kongrede, yemeklik mantarla ilgili çalışmalar ele alınacak.

Türkiye'de mantarcılıkla ilgili çalışmaların, üretici ve araştırıcılar tarafından takip edilebilmesinin amaçlandığı kongreyle, sektörün tüm paydaşlarının bir araya gelerek, problemler ve çözüm önerilerini görüşmesinin sağlanması hedefleniyor.

Denizli'de 18-20 Ekim 2012'de düzenlenen 9'uncu kongrede, tüketim tercihlerinin değişmesi nedeniyle, toplantının 4 yerine 3 yılda bir yapılması kararlaştırıldı. Kongrenin 10'uncusu, 20-23 Ekim'de ÇÜ'nün ev sahipliğinde düzenlenecek.

ÇÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Saadet Büyükalaca, kongre süresince çağrılı bildirilerin paylaşılacağını belirtti.

Kongrede, Türkiye'de yapılan çalışmaların da bildiri ve poster sunumları şeklinde ele alınacağını ifade eden Büyükalaca, şunları kaydetti:

"Sektöre hizmet veren firmaların ürün ve hizmetlerinin sergilenip tanıtılacağı kongrede, üniversiteler, araştırma enstitüleri, kamu ve özel sektör kuruluşları ile üreticiler bir araya gelerek, bilgi ve deneyimlerini paylaşma, iş birliği yapma fırsatı bulacak. Davet edilen yurt dışı konuklarla yapılan paylaşımlar, daha global hale getirilecek. Konuyla ilgili tüm katılımcıları Çukurova Üniversitemizin güzel kampüsünde görmekten ve ağırlamaktan büyük onur ve mutluluk duyacağız."