14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart Tıp Bayramı
14 Mart Tıp Bayramı
- Adana'da sağlık çalışanları yürüyüş düzenledi

ADANA (AA) - Adana'da, 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında yürüyüş düzenledi.

Uğur Mumcu Bulvarı'nda toplanan sağlık çalışanları ve siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu grup, pankart ve dövizler açarak, sloganlar eşliğinde  Atatürk Parkı'na kadar yürüdü.

Adana Tabip Odası Başkanı Neslihan Önenli Mungan, burada yaptığı konuşmada,  bugün beyaz önlükleriyle doktor ve sağlık çalışanları kent halkıyla beraber ''Sağlıklı bir gelecek için hekimlerle halk el ele'' ve ''Sağlık ortak sorunumuz, birlikte çözebiliriz'' diyerek yürüdüklerini söyledi.

Günde 100-150 hasta bakılamayacağını, hastalara 4-5 dakika zaman ayırmanın doğru olmadığını her zaman dile getirdiklerini anlatan Mungan, ''Sağlık hizmetinin bilgisayar verileri, yazılan reçete sayısı ve artan ameliyat girdileriyle ölçülmesinin sağlık adına işlenmiş bir cinayet olduğunu haykırdık. Acillerde hastanelerde eksik malzemenin veya hayati öneme sahip ilaçların olmamasının sorumlusu biz değiliz'' diye konuştu.

- Darp iddiası 

Mungan, bugün Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde çalışan bir meslektaşlarının hasta yakınları tarafından darbedildiğini belirterek şunları söyledi:

''Dinlemeden anlamadan hınçla, ötelenmiş tüm sorunların tek sorumlusu oymuşcasına şiddetle hiçbir sorunun çözülemeyeceğini anlayın artık. Anlayın, bizlerin de insan olduğunu, canımızın yanabileceğini, üzülebileceğimizi, evlerimiz, çocuklarımız ve ailelerimiz olduğunu ve sizlerle aynı yaşam ve kaygıları taşıdığımızı.''

Yürüyüşe sağlık çalışanları, CHP İl Başkanı Burhanettin Buluti Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.