14 Mayıs Eczacılık Günü

14 Mayıs Eczacılık Günü
14 Mayıs Eczacılık Günü
ADANA (AA) - Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, oda yöneticileri ve eczacılar, 14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk...

ADANA (AA) - Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, oda yöneticileri ve eczacılar, 14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Özkan, Atatürk Parkı'ndaki etkinlikte, bilimsel eczacılığın 176. yılını kutladıklarını belirtti.

Toplumsal sorumlulukları gereği halktan yana taraf olduklarını vurugulayan Özkan, şunları kaydetti:

"2000'li yılların başından itibaren sağlıkta dönüşüm ile sağlık alanında köklü değişiklikler yapıldı. Eczacılar olarak bizler, yapılan bu değişikliklere, ekonomik kayıplarımıza rağmen halk sağlığı adına destek verdik. Çünkü bizler biliyor ve inanıyoruz ki sağlık, insanların kolay ve parasız ulaşması gereken bir hak ve sosyal devletin de olmazsa olmazlarından biridir. Fakat bugün gelinen noktada özellikle Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) neye ve kime hizmet ettiği anlaşılamayan uygulamaları, sağlığı tamamı ile ticarileştirerek paralı hale getirmiş, sağlıkta tasarruf insan hayatının önünde görülmeye başlanmıştır. Bugün sırf SGK'nin ekonomik gerekçeleri ile başta onkoloji ilaçları olmak üzere yeni teknoloji ürünü birçok ilaç, üretici firmalar tarafından ülkemize getirilmeyerek halk sağlığı ciddi anlamda tehlikeye atılmış durumdadır."