17. Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali'ne doğru

17. Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali'ne doğru
17. Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali'ne doğru
- Festivalin açılışı, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun "Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş" oyunuyla yapılacak

ADANA (AA) - Bu sene 17'ncisi düzenlenen Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali'nin açılışı, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun "Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş" oyunuyla yapılacak.

Adana Devlet Tiyatrosu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre,  Türkiye 'nin her yıl merakla beklediği kültür sanat etkinliklerinden festival, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Bu seneki açılış, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun "Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş" oyunuyla yapılacak.

30 Nisan'a kadar sürecek festivalde, 24 farklı oyun 59 temsille tiyatro sanatseverlere şölen yaşatacak.

Festivalde bu yıl, ABD'den Summer Nite Theatre "Marat/Sade", Çin'den Shangai Dramatic Arts Center "Köpeğin Yüzü", Fransa'dan Demons Et Merveilles "Lulu'nun Beyaz Gecesi", Portekiz'den Espetaculo da Dobrar "Goda", Makedonya'dan Üsküp Türk Tiyatrosu "Bir Yaz Gecesi Rüyası", Yunanistan Ulusal Tiyatrosu "Pasta" ve Ukrayna'dan Kiev Modern Bale Tiyatrosu "Carmen TV" adlı oyunlarını sahneleyecek.

Türkiye'den ise İstanbul Devlet Tiyatrosu "Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş", Trabzon Devlet Tiyatrosu "Rulet", Sivas Devlet Tiyatrosu "Kanlı Düğün", Ankara Sanat Tiyatrosu "Halktan Biri" ve "Tesadüfen Kadın Elizabeth", Semaver Kumpanya "Kuşlar" ve "Veriler", Tiyatro Adam "Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı", İkinci Kat Tiyatrosu "Fü", Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu "Kafesten Bir Kuş Uçtu" ve Pürtelaş Tiyatrosu "Savaş" adlı oyunlarıyla seyirci karşısına çıkacak.

Festival, alternatif tiyatro örneklerini Adanalı sanatseverlerle buluşturmak için sahnesinde "genç tiyatro toplulukları"na da yer açacak. Festival kapsamında 5 "genç tiyatro topluluğu", Adana Devlet Tiyatrosu Fuaye Genç Sahne'de oyunlarını sergileyecek.