18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- ÇÜ'ye bağlı tüm yemekhanelerde 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla cephede askere dağıtılan yağlı buğday çorbası ve üzüm hoşafı ikram edildi

ADANA (AA) - Çukurova Üniversitesi'ne (ÇÜ) bağlı tüm yemekhanelerde 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla cephede askere dağıtılan yağlı buğday çorbası, üzüm hoşafı, yarım ekmek ve su ikram edildi.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla ÇÜ'de de anma etkinlikleri organize edildi. Etkinlikler kapsamında üniversitenin tüm yemekhanelerinde personel ve öğrencilere ücretsiz yağlı buğday çorbası, üzüm hoşafı, yarım ekmek ve su içeren "Çanakkale menüsü" dağıtıldı. 

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar ile Rektör yardımcıları Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu, Prof. Dr. Seyhan Tükel ve Prof. Dr. Şeref Erdoğan da öğrenci yemekhanesinde öğrencilerle birlikte dağıtılan yemekleri yedi.

Öğrencilerle sohbet eden Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, milleti ve devleti için önemli olan kutsal günlerin hatırlanması, genç neslin o şuuru hissetmesi bakımından, bu tür etkinlikleri çok önemsediklerini kaydetti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile şehit ve gazileri rahmet ve minnetle andığını ifade eden Kibar, şunları belirtti:

"Çanakkale Zaferi, ülke topraklarımızı işgal ve Türk milletini tarih sahnesinden silmek isteyen üstün silah gücüne sahip devletlere karşı kazanılmış, tarihe altın harflerle yazılan büyük bir zaferdir. Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitler Günü'nü kutlamanın onurunu yaşadığımız bugünde, başta büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, taşıdıkları yüksek ruhla yüce Türk ulusunun bağımsızlığı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğünü koruma uğruna şehit olan vatan evlatlarını bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum."