19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
- Adana, Hatay, Mersin ve Osmaniye'de tören düzenlendi

ADANA (AA) - 19 Mayıs Atatürk 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Adana, Hatay, Mersin ve Osmaniye'de törenle kutlandı.

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak, Atatürk Parkı'ndaki anıta çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından İstasyon Meydanı'ndaki tören alanına geçildi.

Ataşbak burada yaptığı konuşmada, 19 Mayıs 1919'un Türk milletinin tarih sahnesinde bir kez daha şahlanarak, tam bağımsızlığı ve özgürlüğünü kesin zaferlerle taçlandırdığı yolun başlangıç noktası olduğunu belirtti.

Törende Vali Mustafa Büyük, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Satı Bahadır Köse ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Öğrencilerin şiir okuduğu törende jimnastik ve halk oyunları gösterisi sunuldu.

- Hatay

Hatay'da düzenlenen törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın'ın Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasının ardından saygı duruşundu bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Taşkın, burada yaptığı konuşmada, Atatürk'ün kurtuluş mücadelesini başlatmak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atmak amacıyla Samsun'a çıkışının 96. yılını millet olarak büyük bir coşkuyla kutladıklarını söyledi. 

Vali Yardımcısı Volkan Köksal, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven ve kurum müdürlerinin katıldığı tören Şehitlik ziyaretiyle sona erdi.

- Mersin

Mersin'de Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamalar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Vekili Ahmet Tarakçı'nın Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başladı. Bu sırada fenalık geçiren bir öğrenciye alanda bulunan sağlık ekipleri müdahale etti. 

Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde başlayan kortejde, öğrenciler flamalar eşliğinde meydana yürüdü.

Buradaki tören sırasında, kutlamalar için kurulan platformda Mustafa Kemal Atatürk 'ün posterinin olmaması, bir grup tarafından protesto edildi. Grup, uzun süre alanda görevli polislerle tartıştı. Tartışmaların ardından Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın posterinin olduğu platformun soluna Atatürk'ün posteri de asıldı.

Törende, çeşitli öğrenci grupları dans ve savunma sporları gösterisi sundu.

Vali Özdemir Çakacak, törenin ardından yaptığı açıklamada, tüm Türkiye'nin ve Mersinlilerin bayramını kutladı.

Atatürk'ün Cumhuriyeti kurduktan sonra 19 Mayıs'ı gençliğe armağan ettiğini belirten Çakacak, "Türk gençliğinin, onun hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma başarısını göstereceğine inanıyordu. Onun güvendiği bu gençlik, İnşallah Türkiye Cumhuriyeti'ni dünyanın en önde gelen devletleri arasına sokacaktır. Bizler gençlerimizi çok seviyoruz, onlara inanıyor ve güveniyoruz" diye konuştu.

- Osmaniye

  Devlet Bahçeli Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir anıta çelenk sundu.

Demir, 7 Ocak Şehir Stadyumu'nda devam eden törende yaptığı konuşmada şan ve şerefle dolu Türk tarihinin, geleceğe aktarılmaya devam edileceğini söyledi.

19 Mayıs'ın manevi atmosferinin birlik ve beraberliğe vesile olmasını temenni eden Demir, ''19 Mayıs, milletimizin 'ya istiklal ya ölüm' parolasıyla çıktığı ve sonunu zaferle taçlandırdığı bu kutlu yolculuğun ilk adımıdır. Bugün, tarih sahnesinde milletimizin bir defa daha şaha kalkışının başlangıç günüdür" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Kerem Al, spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.