27. Ulusal Nükleer Tıp Kongresi ÇÜ'de başladı

27. Ulusal Nükleer Tıp Kongresi ÇÜ'de başladı
27. Ulusal Nükleer Tıp Kongresi ÇÜ'de başladı
ADANA (AA) - Bu yıl 27'ncisi düzenlenen Ulusal Nükleer Tıp Kongresi, Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) başladı.ÇÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre,...

ADANA (AA) - Bu yıl 27'ncisi düzenlenen Ulusal Nükleer Tıp Kongresi, Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) başladı.

ÇÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, kentteki bir otelde gerçekleştirilen kongre,  Türkiye Nükleer Tıp Derneği'nin 40. kuruluş yılı onuruna düzenlendi.

Açılışta konuşan ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, nükleer tıbbın temelinin 1930'lu yıllarda yapay radyoaktivitenin keşfedilmesiyle atıldığını hatırlattı.

Türkiye'de nükleer tıp alanındaki gelişmelerin teknolojiye paralel ilerlediğini belirten Kibar, şunları kaydetti:

"Günümüzde hem tanı hem de tedaviye yönelik çok geniş bir yelpazede sağlık hizmeti sunmakta olan uzmanlık alanımız, gelecekte de çok önemli gelişme gösterme potansiyeli taşımaktadır. Şüphesiz ki bu noktaya gelmemiz, süreç boyunca geliştirdiğimiz ortak çaba ve heyecanın sonucunda ortaya çıkmıştır. Kısıtlı olanaklarla zor koşullarda çalışarak mesleğimize büyük ivme kazandıran kıymetli hocalarımızın tutuşturduğu meşaleyi, aynı istek ve çabayla sonraki kuşaklara emanet edeceğiz. Ne mutlu ki branşımızın vadettiği muazzam potansiyel, genç nükleer tıpçılarda da karşılığını bulmaktadır. İnanıyorum ki ilerlemeler her geçen gün katlanarak hızlanacak, hem hekim hem de hasta açısından önemli gelişmeler kaydetmemizi sağlayacaktır."

Kibar, kongreye ikinci kez ev sahipliği yaptıklarını anımsatarak, üniversitelerinin, nükleer tıbbın uzmanlık alanı kabul edildiği 1973'te kurulduğunu belirtti.

Adana kültürünün, çeşitli efsaneleri barındırdığına dikkati çeken Kibar, şunları aktardı:

"En tanıdık efsane, Lokman Hekim ve ölümsüzlük iksirine dair olanıdır. Rivayete göre, ölümsüzlük formülünün hem keşfedildiği hem de kaybedildiği yöremizde, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi 1972'de, üniversitemizin kuruluşundan bir yıl önce açılmıştır. Ülkemizin 11. üniversitesi olarak kurulan Çukurova Üniversitesi, 16 fakülte, 15 meslek yüksekokulu, 3 yüksekokul, 3 enstitü, bir devlet konservatuvarı, 32 araştırma ve uygulama merkezi, yaklaşık 50 bin öğrencisiyle çağdaş eğitimin ve bilimin öncüsü olmaya, Türk yükseköğretimine önemli katkılar sunmaya devam etmektedir."

Türkiye Nükleer Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Zehra Özcan'ın da katıldığı kongre, 5 Nisan'a kadar sürecek.