29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
- Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de kutlamalar çelenk sunma törenleriyle başladı

ADANA (AA) - Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 92. yıl dönümü kutlamaları, çelenk sunma törenleriyle başladı. 

Adana'da Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende, sırasıyla Vali Mustafa Büyük, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü anıta çelenk koydu.

Protokol üyeleri ile gaziler ve öğrencilerin katıldığı tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sona erdi.

- MERSİN

Mersin'de Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Vali Özdemir Çakacak, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. 

Çeşitli okullardan öğrencilerin de katıldığı tören saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla tamamlandı. 

Vali Çakacak, törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 92. yıl dönümünün büyük coşku ve heyecanla kutlandığını söyledi. 

Cumhuriyetin, dünyada hiçbir milletin başaramayacağı destansı bir mücadele sonucunda kurulduğunu ifade eden Çakacak, "Türkiye Cumhuriyeti bugün, köklü, büyük ve güçlü bir devlet olarak dünya milletler ailesinin saygın bir üyesi haline gelmiştir. Cumhuriyetimizin temel değerlerini korumaya ve yüceltmeye devam edeceğiz" diye konuştu. 

- HATAY

Hatay'da Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende çelenklerin bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Ercan Topaca, Anıt Şeref Defteri'ni imzalayarak, cumhuriyetin 92'nci yıl dönümünde şehitlerin aziz hatıralarını minnet, şükran ve saygıyla yad ettiklerini belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin şehitlerin ideallerinden güç alarak ilerlemesine devam ettiğini ifade eden Topaca, şunları kaydetti:

"Sizler vatan, vazife, bayrak uğruna, milletin egemenliği yolunda en kutsal varlığınızı feda ederek, mübarek kanlarınızla şanlı bayrağımızı dalgalandırdınız. Bu eşsiz fedakarlığınız yüce milletimiz tarafından ebediyen unutulmayacaktır. Eşsiz vatanımızı, özgürlük ve bağımsızlığımızı sizlere borçlu olduğumuzun bilinciyle, uğruna can verdiğiniz değerleri sonsuza dek yaşatmak bizlerin en onurlu görevidir."

Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törene Garnizon Komutanı Jandarma Kurmay Albay Erdem Özcan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, askeri yetkililer ve öğrenciler katıldı.

Buradaki törenin ardından protokol üyeleri şehitliği ziyaret ederek, şehitlerin mezarlarına karanfil bıraktı.

- OSMANİYE

Osmaniye Valiliği'nde düzenlenen törende Vali Kerem Al, Garnizon Komutanı Albay Şefik Atak ve Belediye Başkanı Kadir Kara Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. 

Tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması ve Vali Al'ın şeref defterini imzalamasıyla sona erdi.