4. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'na doğru

4. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'na doğru
4. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'na doğru
- Karnaval kapsamında "Adana'yı benden dinle" temalı kısa film yarışması düzenlenecek

ADANA (AA) - Önümüzdeki yıl nisan ayında 4'üncüsü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda "Adana'yı Benden Dinle" temalı kısa film yarışması düzenlenecek.

"Nisanda Adana'da" adlı karnaval komitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Adana'nın tarihi, farklı kültürleri, insanları, sanatı, sporu, mutfağı, sokak lezzetleri, müzisyenleri, iklimi, doğası, sinema sevgisi ve sinemaya katkısı başta olmak üzere şehre ait ve özgü bütün hikayelerin kısa filmlere ana tema olabileceği yarışmaya, 15 Şubat 2015 tarihine kadar başvuruda bulunulabilecek ve film gönderimi yapılabilecek.

Yarışmaya katılmak isteyenler "www.nisandaadanada.com" adresinden ulaşabilecekleri katılım formunun imzalı haliyle eserlerini "info@nisandaadanada.com" adresine elektronik posta yoluyla gönderebilecekler. Yarışmaya posta yoluyla katılmak isteyenler ise 3 adet DVD formatında kaydedilmiş olan eserlerini, katılım şartnamesiyle Nisan'da Adana'da Turizm Kültür Sanat Derneğine gönderecek.

- Birinciye 10 bin lira

Yarışmaya katılmak isteyenler, 10 dakikayı aşmayan "kurmaca, canlandırma ve belgesel" türünde diledikleri kadar filmle başvuru yapabilecekler. Yarışmaya katılan eserlerin daha önce ulusal ya da uluslararası yarışmalarda yarışmış ve ödül almış olmaları, yarışmaya katılmalarını engellemeyecek. Kısa filmlerin gösterime uygun, mpeg2, mpeg4 formatında 1080 HD çözünürlükte olması gerekecek.

Jüri başkanlığını yönetmen Onur Ünlü'nün üstlendiği yarışmada, jüri üyeliklerini yapımcı Arif Keskiner, Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve TV Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Nezih Orhon, sinema sanatçısı Menderes Samancılar, kısa film yönetmeni Ozan Sihay, yapımcı Timur Savcı ve sinema sanatçısı Yetkin Dikinciler üstlenecek. Yarışmanın ön jürisinde de Belgesel Yönetmeni Hayriye Savaşçıoğlu ve Proje Yöneticisi Pelin Karaca görev yapacak.

Yarışmada birinci 10 bin, ikinci 5 bin, üçüncü 3 bin lira para ödülünün sahibi olacak.