5 Nisan Avukatlar Günü

5 Nisan Avukatlar Günü
5 Nisan Avukatlar Günü
- AK Parti Adana Milletvekili Gürkan: "Avukatlar, adil yargılanmanın temel unsuru ve çağdaş hukuk sisteminin ayrılmaz ögesidir"

ADANA (AA) - AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, avukatların adil yargılanmanın temel unsuru ve çağdaş hukuk sisteminin ayrılmaz ögesi olduğunu bildirdi.

Gürkan, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, avukatların hukuk sistemi ve hukuk devleti ilkesinin temel taşlarından olan yargı içerisindeki en önemli unsurlardan biri olduğunu hatırlattı. 

" Adalet , tüm insanların ortak talebi, beklentisi ve en temel hakkıdır" ifadelerini kullanan Gürkan, şunları kaydetti:

"Adaletin tesisi vatandaşlarımızın birbirine ve devlete olan güvenini sağlamakla sağlıklı bir toplum ve devlet yapısının en temel şartıdır. Yargı sistemimizin ayrılmaz bir parçası olan avukatlar, kanun hakimiyetinin ve hukukun üstünlüğünün en önemli unsurları olmanın yanında, adaletin tecellisi için insanların savunma hakkını üstlenerek demokrasinin yaşamasında ve gelişmesinde de önemli bir konuma sahiptir. Hukuk devletinin temel öğelerinden savunma işlevini yerine getiren avukatlar, bireyleri hakları konusunda bilgilendirip, yönlendirerek ve bu hakların alınıp korunmasında yardımcı olarak önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Avukatlar, üstlendikleri bu önemli görevle, adaletin sağlanmasına hizmet ettikleri gibi, vatandaşların devlete olan güvenlerinin pekişmesine de katkıda bulunmaktadır. Avukatlar, adil yargılanmanın temel unsuru ve çağdaş hukuk sisteminin ayrılmaz ögesidir. Ön yargılardan uzak, objektif, tutarlı bir hukuk sistemi hepimizin en önemli önceliklerindendir."

Gürkan, avukatların mesleklerini yaparken karşılaştıkları sorunların giderilmesi ve en uygun ortamın sağlanması için de çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.