51. Kütüphane Haftası

51. Kütüphane Haftası
51. Kütüphane Haftası
- Adana Valisi Büyük: "Kütüphanelerimizin geleneksel yapısının ötesine geçip herkesin mutlaka uğradığı, kolay yararlandığı, rahat vakit geçirdiği hale getirme çabamız var"

ADANA (AA) - Adana'da 51. Kütüphane Haftası dolayısıyla tören düzenlendi.  

Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi'ndeki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, konuşmasında, bilginin paylaşılmasına ve bilgi kaynaklarının zenginleşmesine olanak sağlayan kütüphanelerin, insanlığın bilgi birikimini gelecek kuşaklara aktararak, uygarlığın gelişmesine ışık tuttuğunu söyledi.

Tari, okuma alışkanlığının yaygınlaştırılmasında, toplumların eğitim ve kültür düzeyinin yükseltilmesinde kütüphanelerin önemli katkı sunduğunu olduğunu aktararak, "Ancak gelişmiş ülkeler ile ülkemizi kıyaslandığımızda okuma alışkanlığı açısından çok geride olmamız büyük bir üzüntü ve hayret verici" dedi.

Türkiye 'deki okuma alışkanlığı ile ilgili rakamlara dikkati çeken Tari, halkı kitap ve kütüphane ile daha fazla buluşturmanın öncelikli hedefleri arasında yer aldığını kaydetti.

Konuşmanın ardından Çukurova Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri müzik, Sabancı Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ise şiir dinletisi sundu. Daha sonra kütüphaneden en çok yararlananlara ödül verildi.

Törene, Adana Valisi Mustafa Büyük, diğer ilgililer ve öğrenciler katıldı.

Törenin ardından kütüphaneyi gezen Büyük, burada yaptığı konuşmada, gençleri kütüphaneye teşvik edici mekanizmalar kurmaya çalıştıklarını anlatarak, bilgisayar oyunları yerine yine bilgisayarda okumayı teşvik eden uygulamaları ortaya koyduklarını söyledi.

E-kitap uygulamanın yaygın kullanılmaya başlandığını belirten Büyük, "Kütüphanelerimizin geleneksel yapısının ötesine geçip herkesin mutlaka uğradığı, kolay yararlandığı, rahat vakit geçirdiği hale getirme çabamız var. O nedenle çeşitli etkinlikler yapılıyor" dedi.

Öte yandan Vali Büyük, bir gazetecinin, kentteki Sevgi Evleri'nde çocuklara şiddet uygulandığı iddiaları ile ilgili sorusuna, "Basında çıkan haberleri mutlaka değerlendiriyoruz. Bize resmen gelmiş bir şikayet konusu olmamakla basında çıkan haberi inceleme konusu yaptık. Bir görevlendirme yaptık. Sonucuna göre de işlem yapacağız" yanıtını verdi.