530. Kızıldağ Karakucak Güreşleri'ne doğru

530. Kızıldağ Karakucak Güreşleri'ne doğru
530. Kızıldağ Karakucak Güreşleri'ne doğru
- Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sözlü: ''Güreşleri, uluslararası alanda UNESCO'ya bir kültür mirası olarak tescillettirmek için çalışmalara başlayacağız''

ADANA (AA) - Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 530. Kızıldağ Karakucak Güreşleri'ni uluslararası alanda UNESCO'ya bir kültür mirası olarak tescillemek için çalışmalara başlayacaklarını bildirdi.

Sözlü, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, güreşlerin 23 Ağustos Pazar Karaisalı ilçesi Kızıldağ Yaylası Aytaç Durak Spor Kompleksi'nde gerçekleştirileceğini söyledi.

Karaisalı'nın, tarihi ve kültürel anlamda önemli bir programa ev sahipliği yapacağını vurgulayan Sözlü, Türkiye 'nin tanınmış pehlivanlarının da güreşeceğini, Kızıldağ'ın köklü güreş geçmişine yaraşacak organizasyona imza atacaklarını ifade etti.

Sözlü, "Güreşleri, uluslararası alanda UNESCO'ya bir kültür mirası olarak tescillettirmek için çalışmalara başlayacağız. Burada köklü bir mirasa sahip çıkmak, Türk güreşine hizmet etmek, kentin köklü bir geleceğini yaşatmak ve yüceltmek noktasında Adana Büyükşehir Belediyesi, Karaisalı Belediyesi, Türk Güreş Vakfı ve Türkiye Güreş Federasyonu'yla önemli bir organizasyona katkıda bulunmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz'' dedi.

Sözlü, etkinlikte güreş ağasının MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olacağını da aktardı.

Güreşlerde, aralarında eski başpehlivanlar Onur Balcı, Tanju Gemici ve Abdulhamit Altın'ın da bulunduğu 65 başpehlivanın mücadele edeceği, 71 bin lira ödül dağıtılacağı, başpehlivana 550 gram 22 ayar altın kemer verileceği bildirildi.

Basın toplantısına Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan ve Türk Güreş Vakfı temsilcileri de katıldı.