AB Konseyi Genişleme Grubu üyeleri Adana'da

AB Konseyi Genişleme Grubu üyeleri Adana'da
AB Konseyi Genişleme Grubu üyeleri Adana'da
- Adana Valisi Büyük: - ''Adana'da 120 bin civarında Suriyeli sığınmacı var'' - ''Konaklama tesislerindeki sığınmacıların her türlü ihtiyaçları karşılanırken diğerlerinin sadece zorunlu sağlık harcamaları ve eğitim hizmetleri hükümetimiz tarafından karşılanıyor''

ADANA (AA) - Adana Valisi Mustafa Büyük, kentte 120 bin civarında Suriyeli sığınmacının bulunduğunu ifade etti.

Suriyeli sığınmacıların yaşadığı sorunları yerinde tespit etmek amacıyla Mersin ve Adana'da çalışma yapacak  Avrupa Birliği ( AB ) Konseyi Genişleme Grubu (COELA) üyeleri, Adana Valisi Mustafa Büyük'ü makamında ziyaret etti.

Büyük, AB'yle ilişkilerin geliştirilmesi açısından bu tür ziyaretlerin önemli olduğunu söyledi. Suriyeli sığınmacıların kentteki durumu hakkında bilgi veren Büyük, şunları söyledi: 

''Adana'da 120 bin civarında Suriyeli sığınmacı var. Sarıçam Konaklama Tesisleri'nde 12 bin civarında Suriyeli misafir ediliyor. Diğerleri de gerek kendi kurdukları çadırlarda gerekse kiraladıkları evlerde ikamet ediyor. Bu insanlar ilk önce kayıt altına alındı ardından geçici kimlikler verildi. Konaklama tesislerindeki sığınmacıların her türlü ihtiyaçları karşılanırken diğerlerinin sadece zorunlu sağlık harcamaları ve eğitim hizmetleri hükumetimiz tarafından karşılanıyor. Şehirde yaşayanlar başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere toplumun önemli kesiminin desteğiyle yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.''

Büyük, sığınmacıların izinleri olmadığı için çalışamadıklarını fakat tarım alanında günübirlik işlerde para kazanma fırsatı bulduklarını belirtti.

Adana gibi bir kente ilave 120 bin nüfusun eklenmesinin önemli sorunları beraberinde getirdiğini aktaran Büyük, ''Başta yerel yönetimler olmak üzere sivil toplum kuruluşları hayırsever girişimciler Suriyeli sığınmacıların sorunlarının giderilmesi ve hayatta kalabilmeleri için çok önemli destek veriyor'' dedi.

Büyük, Suriye'de iç savaşın çıktığı ilk dönemde Türkiye 'ye gelen sığınmacıların başta memleketlerine dönme ümidi taşıdıklarını fakat sorunun 5 yıla yakın bir süredir devam etmesi üzerine bir kısımının batı ülkelerine göç etme yoluna gittiğini ifade etti.

Sığınmacıların ülkelerine dönmesi için şartların tekrar oluşmasını umduklarını dile getiren Vali Büyük, bunların sağlanması için uluslararası camianın daha büyük fedakarlıklar yapması gerektiğini vurguladı. 

Lüksemburg Büyükelçisi Arlette Conzemius da Türk yetkililerinin sığınmacılar konusundaki gayretlerini takdirle karşıladıklarını söyledi.

AB üye ülkelerinin göç bakanlarının önümüzdeki hafta Pazartesi günü bir araya geleceklerini ve sığınmacılarla ilgili sorumluluk alma konusunu değerlendireceklerini belirten Conzemius, ''Her şey daha fazla işbirliği yapmakla çözülebilir. Uluslararası camia bu konuda daha fazla işbirliği sağlamalı'' diye konuştu. 

Heyet, Valilik ziyaretinin ardından Sarıçam ilçesindeki Suriyelilerin kaldığı konaklama tesislerini ziyaret edecek.