ABD'nin Adana Konsolosu Specht'ten ATO'ya ziyaret

ABD'nin Adana Konsolosu Specht'ten ATO'ya ziyaret
ABD'nin Adana Konsolosu Specht'ten ATO'ya ziyaret
ADANA (AA) - ABD'nin Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Menevşe ve yönetim kurulunu ziyaret...

ADANA (AA) -  ABD 'nin Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Menevşe ve yönetim kurulunu ziyaret etti.

ATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, ATO Başkanı Menevşe, ziyarette yaptığı konuşmada, Adana'nın Türkiye 'nin sanayileşen ilk kentleri arasında olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Adana ile ABD arasındaki karşılıklı ticaret rakamları olması gerekenin çok altında. Sizin göreve başlamanızı bir milat olarak kabul edip karşılıklı iş heyetleri ve yatırımlarla en üst seviyeye çıkaracağımıza inanıyorum. Yabancı ülkelerde Türkiye denilince akla ilk gelen İstanbul ve Ankara oluyor. Oysa Adana, gerek çok yönlü ulaşım ağı, gerekse Yumurtalık'taki uluslararası enerji yatırımlarıyla İstanbul ve Marmara Bölgesi'nin alternatifi konumundadır. Sizin de desteğinizle bölgemizin yatırım özelliklerini ABD'ye en iyi şekilde tanıtarak yeni ticari iş birliklerine imza atacağımıza inanıyorum."

Linda Stuart Specht ise Adana'nın birçok alanda yatırım ve iş birliği yapılabilecek bir bölge olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Konsolos olarak çalışma alanımın büyük bölümünü siyasi konular oluşturuyor. Ancak daha önce ekonomik alanlarda da görev yaptım. Dolayısıyla konuya yabancı değilim. Öncelikle Adana'yı ABD'ye iyi tanıtmamız, buradaki yatırım ve iş birliği olanaklarını anlatmamız gerekiyor. Ardından da ABD'li firmalarla Adanalı iş adamlarını aynı platformda buluşturup, karşılıklı ticaret ve yatırımları hayata geçirmemiz gerekiyor. Burada görev yaptığım sürece Adana ve ekonomisini ABD'ye açmak ve tanıtımını yapmak için çaba harcayacağımın bilinmesini istiyorum"

Ziyaretin ardından, günün anısına Specht'e rölyef sunuldu.