ABD'nin Adana Konsolosu Specht'ten Büyükşehir Belediyesine ziyaret

ABD'nin Adana Konsolosu Specht'ten Büyükşehir Belediyesine ziyaret
ABD'nin Adana Konsolosu Specht'ten Büyükşehir Belediyesine ziyaret
ADANA (AA) - ABD'nin Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'yü ziyaret etti.Adana Büyükşehir Belediyesinden...

ADANA (AA) - ABD 'nin Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'yü ziyaret etti.

Adana Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Sözlü, ziyarette, ABD'nin konsoloslarının genelde Türkiyenin Güney ve Güneydoğu'suna ilgili olduğunu ifade ederek, o bölgede faaliyet gösteren PKK terör örgütünden dolayı muzdarip olduklarını söyledi. 

ABD'nin köklü bir demokratik kültürü olduğunu belirten Sözlü, şöyle devam etti:

 

"Demokrasiyi istismar etmenin, yeryüzünün birçok noktasında ne tür sonuçları olduğuna dair şüphesiz engin tecrübesi var ABD'nin. Konsolosumuzun bu konularda dikkatli olmaları gerektiği düşüncesindeyiz. Biz demokrasinin, hukukun ülkemizde kökleşmesi gerektiğine yürekten inanıyoruz. Türkiye demokrasiyi Şanghay'da, Moskova'da arayan bir yapıda olmamalı, kendi ülkesinde bunu kökleştirmeli. Çağdaş toplumların yakaladığı, ulaştığı noktayı biz de yakalamalıyız. Dostlarımızın, müttefiklerimizin olan biteni iyi gözlemeleri ve bizi iyi anlamaları, objektif değerlendirme yapmaları çok önemli. Bu süreci elbette atlatacağız ve fakat dostlarımızın desteği bize güç katacaktır. Konsolosumuzun ilgi alanı olduğu ve Türkiye'nin bölgede önemli bir sorunu bulunduğu için bunlardan bahsettim."

Sözlü, Adana'da, Türk-ABD birliğini, müttefikliğe, dostluğa yakışır bir şekilde geliştirme ve icra etme noktasında ellerinden geleni yapıp, üzerlerine düşeni hayata geçireceklerini belirterek, konsolosluğa yeni bir yer arayışlarının devam ettiğini kaydetti.

Konsolos Specht de Türk demokrasisinin, ekonomik kalkınmasının ve Türkiye'de barışın çok güçlü destekçisi olduklarını belirtti.