Ablasını öldürmeye teşebbüs eden gence elektronik kelepçe

Ablasını öldürmeye teşebbüs eden gence elektronik kelepçe
Ablasını öldürmeye teşebbüs eden gence elektronik kelepçe
- Adana'da uyuşturucu bağımlısı genç hakkında başsavcılığın talebi üzerine bıçakla rehin aldığı ve boğazını kesmekle tehdit ettiği ablasına 300 metre mesafeye kadar yaklaşmama kararı alındı

ADANA (AA) - Adana'da uyuşturucu tedavisi gören genç hakkında bıçakla rehin aldığı ve boğazını kesmekle tehdit ettiği ablasına 300 metre mesafeye kadar yaklaşmama ve "elektronik kelepçe" ile takip kararı alındı. 

Adana Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, 2 Eylül günü merkez Seyhan ilçesi Mithatpaşa Mahallesi'nde ablası H.E'yi yumruk ve tekmeyle darp edip yaralayan, bıçakla boğazını kesmekle tehdit edip para isteyen ve yaklaşık 2 saat rehin alan U.Ç. hakkındaki soruşturmanın tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada, olayın ardından Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine yatırılan U.Ç.'nin bu hastaneden alınan raporunda, "Cezai ehliyetinin bulunmadığı, madde kullanımına bağlı duygu durum bozukluğu nedeniyle güvenlik tedbiri alınması gerektiği" ifadesinin yer aldığı bildirildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Hastanedeki tedavisi ve işlemlerinin ardından 6 Ekim  günü adliyeye getirilen şüpheli U.Ç, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 'adli kontrol kararı' altına alınması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Nöbetçi 4. Sulh Ceza Hakimliği de şüpheli U.Ç'nin, müşteki ablası H.E'nin ikametine 300 metre mesafeye kadar yaklaşmamak suretiyle adli kontrol altına alınmasına karar verdi. Bu karar üzerine Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından şüphelinin ayak kısmına elektronik izleme ünitesi (elektronik kelepçe) takılarak müştekinin ikametine yaklaşıp yaklaşmadığı hususu 24 saat süreyle ve anlık olarak takibine başlandı. Ayrıca herhangi bir alan ihlali tespit edilmesi durumunda gerekli müdahale için Denetimli Serbestlik Müdürlüğü denetim ekipleri ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri bilgilendirildi."

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından şüpheli U.Ç. hakkında, "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "Silahla yağmaya teşebbüs", "Yaralama" ve "Yasak bıçak taşıma" suçlarından dava açıldığı da kaydedildi.