Adana 2015 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı

Adana 2015 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı
Adana 2015 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı
- Vali Büyük: "Adana her yönüyle, kültürel ve doğal varlıklarıyla turizm açısından gelecek vaat eden fevkalade güzel bir şehir" - Türkiye Futbol Direktörü Terim: "Bu mevsim nisan, mayıs ayları Adana'da şimdi tam burada olduğu gibi portakal çiçeği veya turunçgil çiçeği kokusundan geçilmez"

ADANA (AA) - Adana Valisi Mustafa Büyük, 2015 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalına ilişkin "Adana her yönüyle, kültürel ve doğal varlıklarıyla turizm açısından gelecek vaat eden fevkalade güzel bir şehir" dedi.

Büyük, karnaval katılımcılarına yönelik bir restoranda düzenlenen kahvaltıda, Adana olarak üçüncü yılında karnavalın ulaştığı seviye, bilinilirlik ve tanınması özellikleriyle güçlü ve örnek bir etkinliği gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Şehirler ve turizm için imaj, algı ve sembollerin çok önemli olduğuna dikkati çeken Büyük, Adana ile ilgili bir sembol aranacak olursa en güzel şeylerden bir tanesinin portakal çiçeği, kokusu, ağacı olduğunu belirtti.

Büyük, "Bir şehir, turizm açısından gelişip güçlü olabilmesi için belirli şeylere ihtiyaç duyar. Kolay ulaşılabilsin, konaklama tesisleri olsun, çeşitli aktiviteler, ziyaret yerleri bulunsun. Ama en önemli şeylerden bir tanesi de yeme, içme, eğlenme, alış veriş konusunda dikkati çekici, farklı olsun. Adana her yönüyle, kültürel ve doğal varlıklarıyla turizm açısından gelecek vaat eden fevkalade güzel bir şehir. Böyle bir etkinlikte aslında imajını daha güzelleştirmiş, algıyı da daha olumlu hale getirmiş oluyor."

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de portakal çiçeği gibi zarif bir kokuyla ifade edilen karnaval ile şehrin adının bütünleşiyor olmasının belediye başkanı olarak kendileri için bir kıvanç kaynağı olduğunu söyledi.

Portakalın verimli, bereketli toprakların önemli bir ürünü olmakla birlikte aynı zamanda bu toprakların yetiştirmiş olduğu değerli kültür , sanat, edebiyat adamlarını da Adana'da bir araya getirdiğini ifade eden Sözlü, "Portakal çiçeği karnavalı yerel, milli, ulusal kültür ögelerinin, temel unsurlarının öne çıktığı, bunun yanında evrensel kültür ögelerinin sanat, kültür faaliyetleriyle Adana'nın her tarafında sergilendiği bir karnaval" dedi.

Türkiye Futbol Direktörü Terim

Türkiye Futbol Direktörü FatihTerim de Adana için böyle bir mesai harcayan herkese teşekkür etti.

Kendisinin de bu çiçeklerin kokularıyla büyüdüğünü, bunu da özlediğini ifade eden Terim, şunları söyledi:

"Bu mevsim nisan, mayıs ayları Adana'da şimdi tam burada olduğu gibi portakal çiçeği veya turunçgil çiçeği kokusundan geçilmez. Bu da herhalde dünyanın en güzel kokularından bir tanesidir. Ben de çok özlediğimi hissediyorum şimdi. Doğal olan, sokağa çıktığınızda bu kokuyla karşılaşırsınız. Hala aynı doğallığın kalması da çok hoş bir şey. Gerçi bizim zamanımızda şehrin içinde biraz daha fazlaydı ama hiç olmazsa kalmış. Adana'nın tabi bir çok özelliği var ama bunlardan en önemlisi bu özelliği. Onun için buradayım, buradayız. Gelenlere teşekkür ediyorum. Onlarla hasret giderip, hem de kendi memleketimin en önemli özelliklerinden bir tanesinin festivalinde bulunmaktan da çok büyük keyif alıyorum."

"Nisan'da Adana'da" Komitesi başkanı Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt da karnavalın özünün nisanda Adana'da Adanalı olan olmayan herkesin bir araya gelmesi ve sokaklardaki bu büyülü portakal çiçeği kokusuyla her yıl ruhlarını yeniden yıkamaları, yeniden enerji toplamaları ve eğlenmeleri olduğunu kaydetti.

Bozkurt, "Toplumlar birlikte eğlenebilmeyi başardıkları sürece daha medeni hale gelirler. Buna yürekten inanıyorum. Renginiz birbirinden farklı olabilir ama ortak eğlencede buluşmak, hoşgörü ve bir çok iletişim sorununu çözecektir. Adana'da bu çok güzel bir şekilde gerçekleşiyor" diye konuştu.

Toplantıya Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ ile karnavala davetli sanatçılar katıldı.