Adana Adliyesi'ndeki avukatların aranması tartışması

Adana Adliyesi'ndeki avukatların aranması tartışması
Adana Adliyesi'ndeki avukatların aranması tartışması
- Adana Barosu Başkanı Çıtırık: - ''Haksız bir propaganda ile 4 bin yıllık saygın bir meslek yıpratılmak istenmektedir. Avukatlık mesleği itibarsızlaştırılmak isteniyor''

ADANA (AA) - Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, ''Haksız bir propaganda ile 4 bin yıllık saygın bir meslek yıpratılmak istenmektedir. Avukatlık mesleği itibarsızlaştırılmak isteniyor'' dedi.

Çıtırık, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan terör olaylarından sonra avukatların doğrudan hedef haline getirildiğini, bu durumun yargının işleyişi konusunda tehlikeli olduğunu söyledi.

Avukatların terör olaylarıyla bağlantılı olarak yansıtılmaya çalışıldığını vurgulayan Çıtırık, şunları söyledi:

''Haksız bir propaganda ile 4 bin yıllık saygın bir meslek yıpratılmak istenmektedir. Avukatlık mesleği itibarsızlaştırılmak isteniyor. Avukatlar ayrıcalık peşinde değildir. Üst aramasına izin vermemizin nedeni, yurttaşlarımız içindir. Biz mesleki olarak sır saklama yükümlülüğümüz vardır. Zaten iş yerimiz olan adliyelere geldiğimizde yanımızdaki çantamızda müvekkillerimize ait özel bilgi belge ve delillerden başka birşey bulunmuyor.'' 

Çıtırık, avukatların üstünün aranmayacağı gerek kanunlarla gerekse içtihatlarla sabit olan bir durum olduğunu, bu nedenle emniyet görevlileriyle avukatların karşı karşıya getirilmemesi gerektiğini belirtti.


  ETİKETLER:

  Adana

  ,

  belge

  ,

  propaganda

  ,

  ,

  emniyet

  ,

  Karşı

  ,

  Avukatlar