Adana Adliyesine arabuluculuk merkezi kurulacak

Adana Adliyesine arabuluculuk merkezi kurulacak
Adana Adliyesine arabuluculuk merkezi kurulacak
- Cumhuriyet Başsavcısı Yeldan: - "Adana Adliyesi olarak vatandaşlarımızın mahkemeye gitmeden, kendi aralarında çözümünü sağlayacak arabuluculuk sisteminin yaygınlaşması için çalışıyoruz"

ADANA (AA) - Adana Adliyesi bünyesinde "Arabuluculuk Merkezi" kurulacağı bildirildi.

Adana Adliyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Adana Arabulucular Derneği Başkanı Tuğçe Nermin Türk ile yönetim kurulu üyeleri, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan'ı ziyaret etti.

Hukuk davalarında tarafların içinde bulundukları uyuşmazlığı, tarafsız bir üçüncü kişi yardımı ile mahkemeye gitmeden çözmelerinde kullanılabilecek "Alternatif uyuşmazlık çözüm" yöntemi olan arabuluculuk sistemi hakkında görüş alışverişinde bulunulan ziyarette, arabuluculuk sisteminin tanıtılması ve topluma daha kolay ulaşılması amacıyla Adana Adliyesi içinde "Arabuluculuk Merkezinin" kurulması kararlaştırıldı. 

Cumhuriyet Başsavcısı Yeldan, Bakanlık bünyesinde 2012'de Arabuluculuk Daire Başkanlığı'nın kurulduğunu anımsattı.

Bakanlığın, mahkemelerin iş yükünün azaltılması için alternatif hukuk yollarına çok önem gösterdiğini belirten Yeldan, "Bunlardan biri de arabuluculuk sistemi. Biz de Adana Adliyesi olarak vatandaşlarımızın mahkemeye gitmeden, kendi aralarında çözümünü sağlayacak  arabuluculuk sisteminin yaygınlaşması için çalışıyoruz. Bununla ilgili her türlü desteğe hazırız" ifadelerini kullandı.

Yeldan, "Arabuluculuk Merkezi" için yer tahsisi konusunda yardımcı olacağını belirtirek, bu merkezle vatandaşlara, dostane çözüm yolu olan arabuluculuğa nasıl başvuracakları ve sürecin nasıl ilerleyeceği hususunda bilgilendirme yapılacağı kaydetti.

Dernek yönetim kurulu başkanı Türk de arabuluculuğun yargılamaya göre oldukça hızlı ve ekonomik bir 'hukuki uyuşmazlık çözümü' olduğunu vurgulayarak, sistemin yaygınlaştırılması için el birliğiyle hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Arabuluculuk sisteminin yargının yükünü azaltacağını kaydeden Türk, şunları kaydetti:

"Mahkemeler ve Yargıtay'da dosya sayıları oldukça fazla. Bu yük ancak alternatif çözüm yolları ile hafifletilecektir. Dernek olarak, sistemin tanıtılmasına yönelik yapılacak çalışmalarda Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ile birlikte hareket edeceğiz. Tüm tarafların kendi hakları yönünden kazanacağı sistem olan arabuluculuğa başvurma, belirli davalar ve miktar yönünden düzenlenen yasa tasarısıyla da zorunla hale gelecek. Bu yüzden vatandaşlarımızı mahkemeye gitmeden, arabuluculuk sistemine başvurmalarını tavsiye ediyoruz."