Adana OSB'de enerji ve su tüketimi arttı

Adana OSB'de enerji ve su tüketimi arttı
Adana OSB'de enerji ve su tüketimi arttı
- Ekim ayında elektrik, doğalgaz ve su tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre artış gösterdi

ADANA (AA) - Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) faaliyet gösteren firmaların ekim ayındaki enerji ve su tüketimi arttı.

OSB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 19 sektörde üretim yapılan bölgede bu yılın ekim ayında elektrik tüketimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9 artış gösterdi. Aynı dönemde doğalgaz tüketiminde yüzde 22, su tüketiminde ise yüzde 27 artış kaydedildi. ? 

Verilere göre, 2014 yılı ekim ayında 91 milyon 948 bin 70 kilovatsaat olan elektrik tüketimi, bu yıl 100 milyon 323 bin 246 kilovatsaat olarak gerçekleşti. Doğalgazda ise geçen yıl ekim ayında 11 milyon 7 bin 491 standart metreküp olan tüketim, bu yıl 13 milyon 482 bin 560 standart metreküpe yükseldi. Geçen yıl aynı dönemde bir milyon 280 bin 969 metreküp olan su tüketimi, bu yılın ekim ayında bir milyon 631 bin 954 metreküpe çıktı.

Adana OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, ekim ayı verilerine göre elektrik, doğalgaz ve su tüketiminde artışın üretimdeki büyümenin yansıması olduğunu belirtti.

Türkiye'de kurulu 290 organize sanayi bölgesi arasında 16 milyon metrekarelik faaliyet alanıyla Adana'nın ilk 5 içinde bulunduğunu kaydeden Sütcü, "OSB'deki sanayicilerimiz, elektriği, dışarıdaki sanayicilerimizden yüzde 18 daha ucuza temin ediyor. Bu oran Türkiye'de en ucuz elektriği Adana OSB sanayicisinin kullanması demektir.  Yine OSB'ler içinde en ucuz su bölgemizde kullanılıyor" ifadelerini kullandı.