Adana, 'Sağlık Serbest Bölgesi'ne aday

Adana, 'Sağlık Serbest Bölgesi'ne aday
Adana, 'Sağlık Serbest Bölgesi'ne aday
- ATO Başkanı Menevşe: "Biz Adana olarak, iklim, coğrafya, hizmet kalitesi olarak bu işe adayız. Çünkü bu projenin hayata geçmesiyle birlikte kentimize yılda yaklaşık 10 milyar avroluk gelir ve 40-50 bin kişilik istihdamın gelmesi sağlanacak"

ADANA (AA) - Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Sağlık Bakanlığı tarafından planlanan Sağlık Serbest Bölgesi'nin Adana'ya kurulmasına aday olduklarını bildirdi.

Menevşe, yazılı açıklamasında, Adana'nın mevcut üretim ve sanayi potansiyelini turizm ve benzeri sektörlerle artırması gerektiğini belirtti.

Adana'daki hizmet sektörünün özellikle son dönemlerde sanayi ve tarıma göre hızlı bir gelişim gösterdiğini, kentin  Türkiye 'nin en önemli hizmet merkezlerinden biri haline geldiğini ifade eden Menevşe, özellikle sağlık alanında ciddi bir büyüme gözlendiğini, özel sağlık hizmetlerinin sunumu ve sağlık turizmi konularında Adana'nın ilk sıraya yükseldiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'nin bir noktasına Sağlık Serbet Bölgesi kurma çalışması planlandığını, dünyadaki tek Sağlık Serbest Bölgesi'nin Dubai'de olduğunu ifade eden Menevşe, şunları belirtti:

"Sağlık Bakanlığı, yaşlanan Avrupa nüfusuna terapi sağlayacak merkezleri kapsayan Sağlık Serbest Bölgesi kurulması için çalışma yürütüyor. Biz Adana olarak, iklim, coğrafya, hizmet kalitesi olarak bu işe adayız. Çünkü bu projenin hayata geçmesiyle birlikte kentimize yılda yaklaşık 10 milyar avroluk gelir ve 40-50 bin kişilik istihdamın gelmesi sağlanacak.

Bir yandan Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerimizi sıklaştırırken, diğer yandan da hizmet sektöründeki yetkinliğimizi ve donanımımız ortaya koymak için önümüzdeki günlerde bir çalıştay yapmayı planlıyoruz. Çalıştayda Sağlık Bakanlığı ve Avrupalı muhataplarımızla konumumuzu paylaşıp bu yatırımın neden Adana'ya gelmesi gerektiğini ortaya koyacağız."