"Adana Tarım Fuarı 2015" açıldı

"Adana Tarım Fuarı 2015" açıldı
"Adana Tarım Fuarı 2015" açıldı
- Vali Büyük: - "Tarım, sadece doğrudan sağladığı gelirler değil, onun ötesinde diğer sektörleri de harekete geçiren destekleyen ve topyekün gelişmeyi zenginleşmeyi sağlayan önemli bir konumda"

ADANA (AA) - TÜYAP Adana Fuarcılık tarafından düzenlenen "Adana Tarım Fuarı 2015" açıldı.

Vali Mustafa Büyük, TÜYAP Fuar Alanında düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, tarım alanındaki başarıların ortaya konulduğu bir fuara ev sahipliği yapmaktan mutlu ve gururlu olduklarını söyledi.

Tarım sektörünün hem gayri safi mili hasıla içindeki payı hem de istihdam olarak ülke ve Adana için çok önemli olduğunu ifade eden Büyük, şöyle devam etti:

"Tarım, sadece doğrudan sağladığı gelirler değil, onun ötesinde diğer sektörleri de harekete geçiren destekleyen ve topyekün gelişmeyi zenginleşmeyi sağlayan önemli bir konumda. Yine Adana'nın gurur duyduğumuz öncü şehir özelliğini tarih boyunca gösterdiği gibi bugün de tarım sektöründeki her yeni gelişmeye önderlik eden, destekleyen ve sektörün hızla gelişmesi kalkınmasını sağlayan konumu da bulunmaktadır."

Büyük, fuarda sektördeki tarafların bir araya geleceğini, ilişkilerini geliştireceklerini belirterek, kamu olarak da kurumların yaptıkları önemli katkıları kamuoyuna sunacaklarını sözlerine ekledi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de Çukurova'nın bereketinin bu bölgenin yurt edinilmesinde neden olan temel öge olduğunu, bu bereketin tarımdan sanayi kentine geçişte katkı sunduğunu belirtti.

Cumhuriyet tarihinde ilk tarım fuarının Adana'da 1924 yılında gerçekleştiğini ifade eden Sözlü, "Adana Beynelmilel Ziraat Sergisi adıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası ilk fuarı gerçekleşmiştir. Kamuoyunda bilinenin aksine bu İzmir Fuarı değil, Adana fuarıdır" dedi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Söğüt de Bakanlığın kırsal kalkınmayı çok önemsediğini, ilde hayvansal destekler de dahil olmak üzere geçen yıl 317 milyon lira tarımsal destek verildiğini kaydetti.

Bakanlığın ekonomik yatırımlar kapsamında sağladığı yüzde 50 hibe desteğinde hibe miktarının gelecek yıldan itibaren yüzde 70'e kadar yükseltildiğini ifade eden Söğüt, "Söyleyin Allahınızı severseniz, baba oğula verir mi, kardeş kardeşe veririr mi bu kadar hibe desteği" diye konuştu.

TÜYAP Adana Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü de sektörün en önemli 3 fuarından birisi olan Adana Tarım Fuarı'nın  geçen yıla göre yüzde 13'lük büyümeyle açık ve kapalı olmak üzere 25 bin metrekarelik alanda açıldığını belirtti.

Konuşmaların ardından katılımcılar tarafından kurdele kesilerek fuar açıldı, katılımcılar stantları gezdi.