Adana Ticaret Borsası Başkanı Bilgiç:

Adana Ticaret Borsası Başkanı Bilgiç:
Adana Ticaret Borsası Başkanı Bilgiç:
- "Hiçbir cemaatle hem şahsımın hem meclisimin hiç alakası yok"

ADANA (AA) - Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç, kendisi ve meclis üyelerinin hiçbir cemaatle ilgisi bulunmadığını bildirdi.

Bilgiç, borsa 32. olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada, bazı yerel basın organlarında şahsı ve borsa hakkında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Borsada çalışan sayısının iki katına çıkarttıklarına dair iddiaları da yalanlayan Bilgiç, 2009'da göreve geldiklerinde 28 olan çalışan sayısının, borsada fazladan 5 birim ile tüm laboratuvarların hizmet vermeye başlamasına rağmen 26 olduğunu dile getirdi.

Yapımı süren borsa kompleksinin arazi temini hakkında borsanın zarar ettiğine dair iddiaları da yanıtlayan Bilgiç, Ceyhan yolunda 72 dönümün 3 yıl önce emlakçı vasıtasıyla bir şirketten metrekaresi 50 bin liradan 3 milyon 600 bin liraya satın alındığını, o gün o bölgede o fiyatta ve daha düşük arazi bulunmadığını anlattı.

Kompleks için Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) ait araziden vazgeçilip borsanın zarar ettirildiği iddiası üzerine Bilgiç, söz konusu 204 dönümün alınması için bürokratlarla görüştüklerini, mahkemenin yaptığı değer tespitinde metrekaresi 88 bin liraya karar verildiğini, sadece arsa bedeli 18 milyon liraya mal olacak araziyi alabilecek paraları olmadığını belirtti.

Bilgiç, "Bu olay şimdiki araziyi almadan yaklaşık 1,5 yıl önceydi. Biz, 1,5 sene sonra şimdiki araziyi 50 bin liraya alıyoruz. Şu anda komşu arsa sahipleri metrekaresini 250 bin liradan satmıyor. Bizim 3 yıl önce 3 milyon 600 bin liraya aldığımız arsanın değeri şimdi 18 milyon lira. Ben bu işte emeği olanların hepsine teşekkür ediyorum. Borsa kazandı" dedi.

- Cemaat iddiaları

"Ben Şahin Bilgiç olarak, yönetim kurulu başkanı olarak meclis üyelerimin de hepsine itimat ediyorum ki hiçbir cemaatle hem şahsımın hem meclisimin hiç alakası yok" diyen Bilgiç, şöyle devam etti:

"Vaktim olsa, ancak olsa olsa 'cami cemaati' olurum ama ona da vakit bulamıyorum. Yapı olarak bizi bilenler bilir. Ben bir dava adamıyım. Bir şeye inanıyorsam kesinlikle işin ucunda ölüm bile olsa 'Ben oyum' derim ama ben hiçbir cemaatin kapısından içeri girmiş bir adam değilim. Orada çok adi iddialar var. Bu iddiaları da yalan iftiraları da reddediyorum. Çünkü hiçbir cemaatin mensubu olarak ne bulundum ne de meclis üyelerim öyle bir şeyin içerisinde oldular."

- "Hukuk içinde hesap sorulacaktır"

Meclis Başkanı Sabahattin Yumuşak da borsaya yalan yanlış iftiralarla çamur atıldığını, geçmiş dönem yönetim kurulu başkanı Muammer Çalışkan ile şimdiki Başkan Bilgiç'in yaptıkları hizmetlerde hiç bir zaman borsaya gölge düşürmediklerini belirtti. 

Yapılan tüm iş ve satın almalarda yönetim kurulu ve meclisin haberdar edildiğini, tüm kararların oy birliğiyle alındığını ifade eden Yumuşak, şunları söyledi:

"Arkadaşlarımız, borsamızın menfaatlerini kendi menfaatlerinden sürekli üstün tutmuşlardır. İşine son verilen bir kişi, nankör olmasaydı ekmek yediği kuruma bıçak saplamazdı. Bizlerin alnı açıktır. Çiğ yemedik, karnımız ağrısın. Eğer bir yanlışımız varsa hesap vermeye hazırız. Allah'a şükür, Allah'tan başka kimseye veremeyeceğimiz hesabımız yoktur. Tabi ki bu iftiraları atan müfterilerden de hukuk içinde hesap sorulacaktır."