Adana Valiliği'nden çocuklar için trafik uyarısı

Adana Valiliği'nden çocuklar için trafik uyarısı
Adana Valiliği'nden çocuklar için trafik uyarısı
ADANA (AA) - Adana Valiliği, çocukların, trafikte görünürlüklerinin arttırılması için kullandıkları yelek, çanta, mont, kaban, suluk gibi...

ADANA (AA) - Adana Valiliği, çocukların, trafikte görünürlüklerinin arttırılması için kullandıkları yelek, çanta, mont, kaban, suluk gibi malzemelerin yansıtıcılı olması gerektiği bildirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, trafik kazalarında ölüm ve yaralanma oranı en yüksek olan grubu yayaların oluşturduğu anımsatıldı.

Ülke genelinde son iki yılda, günün karanlık olduğu saatlerde, yayaların karıştığı trafik kazalarında 462 kişinin hayatını kaybettiği 15 bin 926 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

Bu kazalarda zarar görenlerin büyük çoğunluğunu çocukların olduğunun aktarıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 "Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın korunması ve trafikte görünürlüklerinin arttırılması amacıyla 3-17 yaş aralığındaki çocuklarımızın kullandığı yelek, çanta, mont, kaban, suluk gibi malzemelerin yansıtıcılı olması özellikle havanın erken karardığı kış aylarında büyük önem taşımaktadır. Firmalarımızın bu malzemeleri yansıtıcılı özellikte üretmeleri, vatandaşlarımızın da ürün alırken bu özelliklere dikkat etmesi günün karanlık saatlerinde meydana gelebilecek trafik kazalarını önemli ölçüde azaltacaktır. Toplumsal bir sorun olarak ülkemizin gündeminde önemli bir yer tutan trafik kazalarının azaltılması ve trafik güvenliğinin sağlanabilmesi için kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sivil toplum örgütleri, özel sektör ve vatandaşlarımızın bu sorunun çözümüne katkı sağlamaları büyük önem arz etmektedir."