Adana'da 10 yıl sonra aydınlatılan cinayetin davası

Adana'da 10 yıl sonra aydınlatılan cinayetin davası
Adana'da 10 yıl sonra aydınlatılan cinayetin davası
- Taksi şoförünü öldürdüğü iddiasıyla olaydan 10 yıl sonra Rize'de yakalanan sanığa cinayetten ağırlaştırılmış müebbet hapis, yağmadan da 1 yıl hücre cezası verildi

ADANA (AA) - Adana'da taksi şoförünü öldürdüğü iddiasıyla olaydan 10 yıl sonra Rize'de yakalanan sanığa cinayetten ağırlaştırılmış müebbet hapis , yağmadan da 1 yıl hücre cezası verildi. 

Adana 4.  Ağır Ceza Mahkemesi 'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Ahmet Yılmaz (31) ve avukatı katıldı.

Sanık son savunmasında, ''Diyecek bir sözüm yok. Öldürme kastım yoktu, tamamen kendimi savunmaya çalıştım. Tahliyemi istiyorum'' dedi.

Sanık avukatı da olayın 11 yıl sonra sadece sanığın beyanlarına dayanılarak aydınlatıldığını, sanığın olayda kendini savunmak amacıyla hareket ettiğini söyledi.

Olayın tüm yönleriyle aydınlatılmadığını ve sanığın savunmasının dışında herhangi bir delilin elde edilmediğini aktaran avukat, sanığın olayı samimiyetle itiraf ettiği için kararda etkin pişmanlık hükümlerinin göz önünde bulundurulmasını istedi.

Mahkeme heyeti, sanığa bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet, yağma suçundan ise bir yıl hücre cezası verdi.

Dur Hasan Kırım'ın (59), 17 Kasım 2004'te, merkez Yüreğir İlçesi Kışla Mahallesi'ndeki çamlık alanda bıçakla öldürülmüş halde bulunmuş, özel ekibin araştırmasında, zanlının olay tarihinde 6. Kolordu Komutanlığı 39. Mekanize Tugay Komutanlığı'na bağlı birlikte askerlik yapan Ahmet Yımaz olduğu belirlenmiş, Rize'nin Ardeşen ilçesinde 31 Aralık 2014'te yakalanan şüpheli Adana'ya getirilip, tutuklanmıştı.