Adana'da 12 yıl önceki cinayetin aydınlatılmasıyla ilgili dava

Adana'da 12 yıl önceki cinayetin aydınlatılmasıyla ilgili dava
Adana'da 12 yıl önceki cinayetin aydınlatılmasıyla ilgili dava
- Seyhan ilçesinde 2003'te 14 bıçak darbesiyle öldürülen kişinin katil zanlısı olduğu 12 yıl sonra olay yerindeki bardakta bulunan parmak izinden tespit edilen sanığın yargılanmasına başlandı

ADANA (AA) - Adana'da 12 yıl önce arkadaşının evinde bıçaklanarak öldürülen kişinin katil zanlısı olduğu yıllar sonra olay yerindeki bardakta bulunan parmak izinden tespit edilen sanığın yargılanmasına başlandı.

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya başka bir cinayetten hükümlü sanık İsa U. (37), Ceyhan Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. 

İsa U. savunmasında maktul İlker A'nın kendisine cinsel ilişki teklif ettiğini, bunu kabul etmediği için aralarında çıkan tartışmadan dolayı cinayeti işlediğini öne sürdü.

Sanık, mahkeme heyetinin eş cinsel ilişkiye eğilimi olup olmadığı sorusu üzerine, "Bu olaydan sonra işlediğim diğer cinayette de aynı durum söz konusu oldu, bu tamamen tesadüftür. Eş cinsel ilişki eğilimim kesinlikle yoktur" dedi.

Mahkemede tanık olarak dinlenen çilingir Bayram K. ise maktulün kardeşinin kendilerini aradığını, kapı kilidini kırarak açtıklarını eve girdiklerinde her yerin kanla kaplandığını gördüklerini ve cesedin yerde durduğunu anlattı.

Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

- "Bardaktaki parmak izinden yakalanmıştı"

İlker A'nın (26), merkez Seyhan ilçesi Cemalpaşa Mahallesi'nde 9 Temmuz 2003'te 14 bıçak darbesiyle öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, emniyet ekipleri, olay yerinden topladığı delil, kan ve parmak izlerini incelemeye almış, olay yerinde bulunan bir bardaktaki parmak izi, 2011'de "kasten öldürme" suçundan kesinleşmiş 18 yıl hapis cezası nedeniyle Ceyhan Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki İsa U'ya ait olduğu tespit edilmişti. 

Suçunu itiraf eden İsa U. hakkında, "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.