Adana'da 9 ilçeye çöp aktarma istasyonu

Adana'da 9 ilçeye çöp aktarma istasyonu
Adana'da 9 ilçeye çöp aktarma istasyonu
- Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü: "Çevremizi, doğal güzelliklerimizi bize Cenab-ı Allah bahşetti. Biz de bu güzelliklerimizi, çocuklarımızın da yararlanabileceği şekilde korumalıyız. Bugün bu amaca hizmet edecek tesislerin temelini atıyoruz"

ADANA (AA) - Adana'nın 9 ilçesine yapılacak çöp aktarma istasyonunun temeli atıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından, Karataş, Tufanbeyli, Saimbeyli, Kozan, İmamoğlu, Ceyhan, Aladağ, Yumurtalık ve Karaisalı ilçelerinde yapılacak çöp aktarma istasyonlarının temeli Karataş'taki törenle eş zamanlı atıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Karataş'taki törende, Adanalılara hizmet etmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Karataş'ın dışında 8 ilçede daha aynı tesisi yapacaklarını kaydeden Sözlü, şunları bildirdi:

"Katı atık toplama tesisleri önemli yatırımlardır. 9 ilçeye birden yapılıyor olması çevrecilik açısından önemli. İlgili birimlerimize, emeği geçen mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Her gün yüzlerce ton çöpün ilçelerimizde doğaya zarar vermesi engellenecek ve atıklar çöp toplama istasyonlarından alınarak toplanacak ve Adana'daki tesislerimize ulaştırılacak. 1 yıl önce göreve başladığımızda çözümsüz gibi görünen problem böylece çözüme kavuşacak. Çevremizi, doğal güzelliklerimizi bize Cenab-ı Allah bahşetti. Biz de bu güzelliklerimizi, çocuklarımızın da yararlanabileceği şekilde korumalıyız. Bugün bu amaca hizmet edecek tesislerin temelini atıyoruz."

Sözlü, Adana'nın tüm köy, ilçe, yerleşim yerlerinin önümüzdeki 4 yılda hizmetin en iyisini alacağını kaydetti.

- Turizm bölgesi Karataş

Karataş'a ve çok sayıda köye su götüren asbestli içme suyu borularının yenileneceğini de açıklayan Başkan Sözlü, 124 kilometrelik yenileme çalışmasının gerçekleşeceğini belirtti.

Sözlü, turizm bölgesi Karataş'ta uzun yıllardır yapımı beklenen atık su arıtma tesisinin yer tespitinin gerçekleştirildiğini, içme suyu sorununun çözümü için uzun vadede Çatalan suyunun boru hattıyla taşınarak çözüleceğini kaydetti.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mehmet Çelebi Akkuş da bu yılın haziran ayında hizmete girecek tesisler sayesinde günlük 2 bin 200-2 bin 400 ton atık toplanacağını ve geri dönüşüme girmesinin sağlanacağını belirtti.

Karataş Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal da Karataş halkı adına Başkan Sözlü'ye minnettar olduklarını belirterek, "Ayrım yapmadığı için de kendisine teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü ile benim aramı kimse açamayacak. Karataş'a gelecek hizmetleri kimse engelleyemeyecek" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek canlı yayınla 9 ilçede temel atma töreni gerçekleştirildi.

Törene Karataş Kaymakamı Mustafa Kılıç, MHP İl Başkanı Yusuf Baş, belediye meclis üyeleri, belediye bürokratları ile vatandaşlar katıldı.