Adana'da badem hasadına başlandı

Adana'da badem hasadına başlandı
Adana'da badem hasadına başlandı
ADANA (AA) - Adana'nın Ceyhan ilçesinde badem hasadına törenle başlandı.Doruk Mahallesi'nde Mehmet Müşrid Güllüoğlu'nun bin 200 dekarda üretim...

ADANA (AA) - Adana'nın Ceyhan ilçesinde badem hasadına törenle başlandı.

Doruk Mahallesi'nde Mehmet Müşrid Güllüoğlu'nun bin 200 dekarda üretim yaptığı tarlada düzenlenen törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Söğüt, geçen yıl  Türkiye 'de 270 bin 203 dekarda 73 bin 230 ton badem hasat edildiğini anımsattı.

Adana'da 10 bin 772 dekarda 158 bin 74 badem ağacı bulunduğunu belirten Söğüt, ağaç başı 10 ila 15 kilogram verim beklediklerini aktardı.

Badem üretimini Orman ve Su İşleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlıklarının desteklediğini bildiren Söğüt, şöyle devam etti:

"Badem, Anadolu 'nun en eski meyve türlerinden kışları ılık ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçen Akdeniz iklimi bitkisidir. Dünyada en fazla badem üreten ülkeler ABD , İspanya, İran ve Fas olarak sıralanmakta. Orman ve Su İşleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlıkları arasında imzalanan sözleşmede, orman vasfını yitirmiş araziler kiraya verilerek, belirlenen fidanlarla ağaçlandırılarak ekonomiye kazandırıldı. Ülkemizde badem yetiştiriciliği yaygın olarak yapılmamakta olup genellikle tarla kenarlarında sınır ağacı olarak yetiştirilmektedir. Kapama badem bahçeleri yok denilecek kadar az. Son yıllarda badem bahçesi tesisi kazançlı yatırım olarak görülmeye başlanmış ve badem yetiştiriciliğine olan ilginin artması ile orman alanlarından kiralama yoluyla badem bahçeleri tesis edilmeye başlanmıştır."

Söğüt, bu yıl ilkbahardaki dolu nedeniyle yüzde 30 civarında zarar görmesine rağmen 20 ila 30 ton verim beklediklerini sözlerine ekledi.

Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk de çalışan ve üreten, ülkeye katkı sağlayan çiftçilere her konuda destek vereceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından hasat yapıldı.