Adana'da Dünya Engelliler Günü

Adana'da Dünya Engelliler Günü
Adana'da Dünya Engelliler Günü
ADANA (AA) - Adana'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle tören düzenlendi.Atatürk Parkı'ndaki tören, Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana...

ADANA (AA) - Adana'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Atatürk Parkı'ndaki tören, Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ramazan Akyürek, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu As Başkanı Ali Duran Karakaya, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsmail Kılıç, Yedi Pınar Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri ve Seyhan İşitme Engelliler Ortaokulu öğrencilerinin Atatürk anıtına çelenk bırakmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende konuşan Vali Büyük, Dünya Engelliler Günü'nün üzerinde durulması gereken ve daha yaygın şekilde kutlanması gereken özel günlerden biri olduğunu belirtti.

Engellilerin topluma kazandırılması aşamasında herkese görev düştüğünü kaydeden Büyük, şöyle devam etti:

"Sadece devletin, hükümetin kurum ve kuruluşların katkılarıyla değil aynı zamanda her kesimin, sivil toplumun katkısıyla doğru orantılı olarak ortaya başarılı bir şey çıkacaktır. O nedenle bu önemli gün vesilesiyle toplumun her kesimini bizim için çok önemli olan engellilerin hayatını kolaylaştıran, onları mutlu edecek faaliyetlerde bulunmaya çağırıyorum."
 

Görme engelli Osman Alıcı da konuşmasında, şehir içi ulaşımda engellilerin rahat ulaşım imkanına henüz tam anlamıyla kavuşamadıklarını vurgulayarak, "Son yıllarda yapılan belli düzenlemelerle engellilerin çoğu problemine çözüm bulunmuş ise de birçok kentlerimizde engellilerin sorunsuz ulaşım imkanları henüz sağlanmamıştır" dedi.

Büyükşehir Belediye Bandosu'nun çeşitli şarkıları seslendirdiği, engelli öğrencilerin tango gösterisi yaptığı törende, işitme engelli öğrenciler halk oyunları gösterisi sundu.

Tören Adana Valisi Mustafa Büyük'ün engellilere karanfil dağıtması ile son buldu.