Adana'da eğitim kurumları binalarının deprem dayanıklılığı ölçülecek

Adana'da eğitim kurumları binalarının deprem dayanıklılığı ölçülecek
Adana'da eğitim kurumları binalarının deprem dayanıklılığı ölçülecek
- Milli Eğitim Bakanlığı ile ÇÜ arasında eğitim kurumları binalarının depreme dayanıklılığının tespiti ve gerekirse güçlendirilmesini öngören protokol imzalandı

ADANA (AA) - Adana'da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumları binalarının deprem dayanıklılığı ölçülecek.

Çukurova Üniversitesi'nden (ÇÜ) yapılan açıklamaya göre, Milli Eğitim Bakanlığı  ile ÇÜ Mimarlık Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü arasında, Adana'daki eğitim binalarının ve eklentilerinin depreme karşı dayanıklılığının tespit edilmesi ve gerekli görülürse güçlendirilmesi konusunda protokol imzalandı.

Ankara 'da Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat Emlak Dairesi Başkanlığı'nda gerçekleştirilen protokol törenine Milli Eğitim Bakanlığı adına Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat Emlak Dairesi Başkanı Özcan Duman ile ÇÜ adına Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Başıbüyük, İnşaat Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Çağatay ve Prof. Dr. Kamil Tanrıkulu katıldı. 

Prof. Dr. İsmail Hakkı Çağatay, önemli bir projeye imza atıklarını bildirdi.

Eğitim ve tanıtım olarak ÇÜ'ye faydalı bir çalışma olacağını belirten Çağatay, şunları kaydetti:

"Protokol kapsamında yapılacak çalışmayla Adana'daki eğitim binaları değerlendirilecek. Yönetmeliğe göre gerekiyorsa güçlendirilecek. Özellikle son yıllarda olan depremler ve yapıların performansları da düşünüldüğünde bu çalışmanın önemi daha da net anlaşılıyor. Böylece eğitim binalarımız yetersiz ise güvenilir yapılar haline getirilecek. Bu durum okullarda okuyan öğrenci , öğretmen ve aileleri mutlu edecek. Dolayısıyla önemli bir ihtiyaç da giderilecek. Çalışmayı başlatan Milli Eğitim Bakanlığı'na ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar'a teşekkür ederim."