Adana'da kan bağışı evi açıldı

Adana'da kan bağışı evi açıldı
Adana'da kan bağışı evi açıldı
ADANA (AA) - Adana Ticaret Odası (ATO)  tarafından yaptırılarak Türk Kızılayı'na hibe edilen kan bağışı evi açıldı.Odadan yapılan açıklamaya...

ADANA (AA) - Adana Ticaret Odası (ATO)  tarafından yaptırılarak Türk Kızılayı'na hibe edilen kan bağışı evi açıldı.

Odadan yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi tarafından İnönü Parkı'nda Kızılay'a tahsis edilen alanda yaptırılan Kan Bağış Evi, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfü Akar, Adana'nın kan bağışı konusunda Türkiye rekortmeni olduğunu belirtti.

Hizmete açılan bu evlerin vatandaşlardaki kan verme eğilimini en üst seviyeye çıkardığına işaret eden Akar, şunları kaydetti:

"Hepimizin ortak bir amacı var. O da her an herkesin ihtiyaç duyabileceği kanın, en hızlı ve güvenli şekilde temin edilmesini sağlamaktır. Sivil toplum kuruluşlarını bu çalışmanın içerisinde görmek bizleri hem teşvik hem de mutlu ediyor. Başta ATO olmak üzere çalışmalarımıza destek olan tüm sivil toplum kuruluşlarına ve Adanalılara teşekkür ediyorum."

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe de kentte gerçekleştirilmesi planlanan sosyal sorumluluk projelerine imkanları ölçüsünde katkı sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Özellikle Kızılay'ın gerçekleştirdiği etkinliklere katılmayı görev olarak değerlendirdiklerini ifade eden Menevşe, şunları belirtti:

"Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucu kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 78 milyon insanın yaşadığı Türkiye'de yıllık kan bağış oranının, nüfusun yaklaşık yüzde 1'i kadar olduğunu gösteriyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu etkiliyor. ATO olarak bu kutsal görevin daha uygun koşullarda yerine getirilmesine katkıda bulunmuş olmaktan gurur duyuyoruz."

Törende Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, evin yaptırılmasından dolayı Menevşe'ye teşekkür plaketi verdi.