Adana'da kültür sanat

Adana'da kültür sanat
Adana'da kültür sanat
- Devlet Tiyatrosu, gelecek yılın ilk ayında 5 oyun sahneleyecek

ADANA (AA) - Adana Devlet Tiyatrosu (ADT), yeni yılın ilk ayında "Bir İnsan, Bir Ağaç, Bir Köpek", "Yarınlara Geç Kalmadan", "Merhaba  Hayat ", "Matruşka" ve "Macun Hokkası" oyunlarını sahneleyecek.

Yordan Radiçkov'un yazdığı, Hüseyin Mevsim'in çevirdiği "Bir İnsan, Bir Ağaç, Bir Köpek" oyununu Umut Toprak yönetiyor. Oyun, 2-3 Ocak 2015'te saat 15.00 ve 20.00'de Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi'nde seyirciyle buluşacak.

Dekor tasarımı Ali Cem Köroğlu'na, kostüm tasarımı Bengisu Mukiyen'e ışık tasarımı Halil İbrahim Karan'a ait oyunda, insanın doğa karşısındaki hakimiyeti, doğanın insan karşısında direnmesi anlatılıyor.

Feyzullah Arslan ve Nermin Ertürkmen'in yazdığı, rejisörlüğünü Gökhan Doğan'ın yaptığı "Yarınlara Geç Kalmadan" oyununun dekor tasarımı Tansu Liman, kostüm tasarımı Ceren Kahraman, ışık tasarımı Özer Kuşkaya'ya ait. Bir çocuğun hayatının bir anda nasıl değiştiğini ve bu değişimde kimlerin, nerede hata yaptığını gözler önüne seren oyun, 6-10 Ocak 2015 ve 13-17 Ocak 2015'te 12 kez sahnelenecek.

Azade Küçükaycan'ın yazıp yönettiği, 3-8 yaş arası izleyicilere yönelik "Merhaba Hayat" müzikli danslı çocuk oyunu ise 11 Ocak 2015'te saat 11.00'de sahneye konulacak. Oyunda, Jülide, Büyük Ayıcık ve Minik Ayıcık aracılığıyla renkler, sayılar ve mevsimler anlatılıyor.

Tuncer Cücenoğlu'nun yazdığı, Hakan Boyav'ın rejisörlüğünü yaptığı tek perdelik "Matruşka" oyununun dekor ve kostüm tasarımlarını Ceren Kahraman, ışık tasarımını İbrahim Kahraman yaptı. Romantik komedi oyunda kadın erkek ilişkileri anlatılıyor. Oyun, 20- 24 Ocak 2015'te 6 kez sahnelenecek.

Müsahipzade Celal'in yazdığı, Münir Canar'ın yönettiği "Macun Hokkası", Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi'nde 27-31 Ocak 2015'te sahneye konulacak.  İstanbul 'un Salma Tomruk Caddesi'nde geçen oyunda, ölen zengin ağanın kızının hayatı anlatılıyor.

Oyunun dekor tasarımını Güven Öktem, giysi tasarımını Fatma Sarıkurt üstleniyor.