Adana'da Kutlu Doğum Haftası etkinliği

Adana'da Kutlu Doğum Haftası etkinliği
Adana'da Kutlu Doğum Haftası etkinliği
ADANA (AA) - Adana'da Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla etkinlik düzenlendi.Adana Müftülüğü tarafından Menderes Spor Salonu'nda düzenlenen etkinlik,...

ADANA (AA) - Adana'da Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Adana Müftülüğü tarafından Menderes Spor Salonu'nda düzenlenen etkinlik, İstiklal Marşı ve Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Müftülük Korosu'nun ilahi seslendirdiği programda sinevizyon gösterisi yapıldı.

Vali Mustafa Büyük, merhamet ve muhabbet peygamberi Hz. Muhammed'in dünyaya gelişinin yıl dönümü dolayısıyla salondakilere saygılarını sundu.

Büyük, " Bugün dünyayı ve üzerindeki İslam alemini gördüğümüz zaman efendimizin maneviyatı ruhunun huzurunda ne kadar mahcup ve hüzünlü olacağımızı söylememe gerek yok. Bu toplantıların, Kutlu Doğum Haftası'nın efendimizle ve birbirimizle yaşama kültürünü, ortamını iyileştirmesi, onun yolundan gitmemize vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

Adana Müftüsü Arif Gökçe de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın aldığı kararla 25 yıldır, 20 Nisan'ı içine alan haftanın Kutlu Doğum Haftası olarak kutladığını söyledi.

Allah'a verilecek büyük hesabın farkında olunmasını isteyen Gökçe, şunları kaydetti:

"Yeryüzünden hakkı, adaleti, dayanışmayı hakim kılmak yerine ayrıştırmayı, ötekileştirmeyi ve düşmanlığı körüklemenin hesabını Rabbimize nasıl vereceğiz? Hz. Adem'den Hz. Muhammed'e gelinceye kadar hayatları boyunca her daim birleştirici, uzlaştırıcı, affedici barış elçileri olmuş Enbiya efendilerimizin yüzlerine nasıl bakacağız? Bir insanı öldürmenin tüm insanlığı öldürmek anlamına geldiği ilahi öğretisinden hareketle dünyanın dört bir yanında akan kanın durdurulması için çabalamak yerine, kan akıtılmasına zemin hazırlayarak ya da seyirci kalarak hala nasıl bizler mümin, insan, kardeşiz diyebileceğiz?"

Konuşmaların ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, "Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" konulu konferans verdi.

Programda katılımcılara gül dağıtıldı, pilav ikram edildi.