Adana'da milletvekili adayına yapılan silahlı saldırı

Adana'da milletvekili adayına yapılan silahlı saldırı
Adana'da milletvekili adayına yapılan silahlı saldırı
- CHP Adana birinci sıra milletvekili adayı Türkmen: "CHP'nin Adana milletvekili adayı Elif Doğan Türkmen olarak çıktığım bu yolda, tüm Adana'ya ve Türkiye'ye hizmet yolunda öleceksem de öleceğim" - "Türkiye'de kadına şiddet herkesin başına gelebilecek bir şey. Her şerde bir hayır vardır. Ben bundan sonra TBMM'de olduğumda kadına şiddetin önlenmesi anlamında çok ciddi bir savaş vereceğim" - "Partimin, politikamın arkasındayım. İnancım neyse onu yapacağım. Ne bir kurşun ne de bir şahıs beni korkutamaz, yıldıramaz"

ADANA (AA) - Uğradığı silahlı saldırıda yaralanan ve hastanedeki tedavisinin ardından dün taburcu edilen  CHP Adana birinci sıra milletvekili adayı Elif Doğan Türkmen, "CHP'nin Adana milletvekili adayı, Elif Doğan Türkmen olarak çıktığım bu yolda, tüm Adana'ya ve Türkiye 'ye hizmet yolunda öleceksem de öleceğim" dedi.

Türkmen, eşi Ahmet Türkmen ile kentteki bir otelde düzenlediği basın toplantısında, kendisine şiddet uygulandığını söyledi.

Kimsenin hakkını yemediğini, kimseye de kendi hakkını yedirmediğini ve bu noktaya geldiğini anlatan Türkmen, "Son 2 gündür yaşadığım şiddetin acısıyla birlikte tarafıma yöneltilen, hiç bilmediğimiz ve içinde olmadığımız kirli bir siyasetin içinde çekmeye çalıştılar beni" diye konuştu.

Türkmen, hiçbir zaman "kirli siyasetin" içinde olmadığını bundan sonra olmayacağını vurgulayan Türkmen, şunları kaydetti:

"Şahsıma dönük söylenenlerin hiçbirisi doğru değil. Bu nedenle yanıma hiçbir belge ve evrak almadan karşınıza çıkmayı uygun buldum. İsteseydik örgütümüzün ve partililerimizin tamamı burada olurdu. Gönül rahatlığı içerisindeyim. Atalarımızın bir sözü var, 'Ekşi yemedim ki karnım ağrısın.' Ben 21 Mart'tan bu yana alan çalışması yapıyorum. İlk kez yanımda hiç kimse olmadan bir yere gittim ve bu olayla karşılaştım. Bu olay beni buluyor ya da beni olmak üzere zaten orada. O nedenle de ben bunun 'kirli siyaset'in parçası olduğunu düşünüyorum. Beni üzen, Türkiye artık gerçek anlamda resmi erkek egemen ideolojisi içinde boğulan ve kadına şiddet anlamında hele de Adana, başı çeken bir yer. Türkiye'de kadına şiddet herkesin başına gelebilecek bir şey. Her şerde bir hayır vardır. Ben bundan sonra TBMM'de olduğumda kadına şiddetin önlenmesi anlamında çok ciddi bir savaş vereceğim. Bu işin başlı başına bir neferi olacağım, kendime söz verdim."

Kendisini tabancayla yaralayan Ali Fuat E'nin avukatlığını yaptığını ve en son 2005'te bir davasına baktığını ifade eden Türkmen, şöyle devam etti:

"Uzun zamandır görmediğim birisiydi. Bu şahıs benim 2005'ten beri görmediğim birisi fakat ben aday olduktan sonra işte bir takım şeyler yapmaya çalışıyor. Ben bir avukatım, 30 yıldan fazla avukatlığını yaptığım bir çok müvekkilim var. Tüm Adana, aldığım davada hak ettiğim ücreti alacağımı bilir. 2005'te bu şahsın avukatlığını bıraktığımda dosyalarının ücretini bile almadım. Bu şahsın adli sicil sabıka kaydına bakmanızı istiyorum. Kendisini Adana bilir, hiçbir şey söylemiyorum."

Türkmen, "Hani birileri diyor ya, 'Biz kefenimizi giydik de çıktık' Ben bunu hep hamasi bir siyaset tarzı olarak görürdüm. Ama bugün ben şunu söylüyorum. CHP'nin Adana milletvekili adayı Elif Doğan Türkmen olarak çıktığım bu yolda, tüm Adana'ya ve Türkiye'ye hizmet yolunda öleceksem de öleceğim. Birileri kefenini giymesini biliyorsa biz de bunu biliriz. Biz, hizmet yolunda eğer başımıza bir şey gelecekse de hoşgeldi sefa geldi. Partimin, politikamın arkasındayım. İnancım neyse onu yapacağım. Ne bir kurşun ne de bir şahıs beni korkutamaz, yıldıramaz. Ben tertemiz, dimdik onların karşısında olacağım" ifadelerini kullandı.

Türkmen, "Zanlıya borcunuz var mı?" şeklindeki soruya da "Son girdiğim davada avukatlık ücretimi bile almadım. Bilmem kimin borcu var, açık değil mi?" diye cevapladı.

Türkmen, basın toplantısına tekerlekli sandalye ile katıldı.