Adana'da okul müdürünün bıçakla yaralanması

Adana'da okul müdürünün bıçakla yaralanması
Adana'da okul müdürünün bıçakla yaralanması
- Eğitim Bir-Sen'e üye öğretmenler, olayın yaşandığı okulun önünde öğretmenlere yönelik şiddeti protesto etti

ADANA (AA) - Adana'da okuldan uzaklaştırılan bir öğrencinin okul müdürünü bıçakla yaralanması olayı, Eğitim Bir-Sen'e üye öğretmenler tarafından protesto edildi.

Olayın gerçekleştiği Süleyman Şah Ortaokulu önünde toplanan öğretmenler adına konuşan Eğitim Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, Yüreğir ilçesinde bulunan Süleyman Şah Ortaokulu'nda okuldan ilişiği kesilen bir öğrencinin okul müdürünü bıçaklaması olayını üzülerek öğrendiklerini söyledi.

Okulların birer ilim irfan yuvası olduğunu dile getiren Sezer, "Okul, öğrencilerin istediği şekilde disiplinsizlik yapacakları, vurup kıracakları, fiziksel zarar verebilecekleri bir ortam değildir. Bugün gelinen noktada, eğitimcilere saygı sorunu, en temel meselelerimizden biri haline gelmiştir. Sınıfların akıllı tahtayla, öğrencilerin tablet bilgisayarla buluşturulduğu ülkemizde, geleceğimiz olan çocuklara bilgi, beceri kazandıran öğretmenlere reva görülen bu kayıtsızlık kaygı vericidir" diye konuştu.

Öğretmenlere yönelik şiddetin artma nedenini disiplin kurallarının esnetilmesi ve alınan tedbirlerin uygulanmamasının öğretmeni hedef haline getirdiğini dile getiren Sezer, şunları kaydetti:

"Maalesef artık eğitim çalışanları veli, öğrenci gibi birçok kesim tarafından rahatlıkla hedef alınabilmekte ve bunlara karşı savunmasız kalabilmektedir. Caydırıcı hiçbir önlem alınmamış olması da olayların aralıksız sürmesine, mesleğin itibar kaybına sebep olmaktadır. Öğretmene uygulanan şiddetin temelinde öğretmene olan saygı ve sevginin azalmasının payı büyüktür. Bu konuda yetkililere, velilere ve eğitim kurumlarına çok iş düşüyor. Herkes şunu bilmelidir ki öğretmen asla sahipsiz değildir. Ayrıca bazı gazetelerde yazan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Olay, okuldan uzaklaştırılan bir öğrencinin müdürümüzü bıçaklamasıdır."