Adana'da orman varlığı arttı

Adana'da orman varlığı arttı
Adana'da orman varlığı arttı
- Orman Bölge Müdürü Erol: - ''10 yıl önceki verilerle kıyaslandığında bölge müdürlüğümüze bağlı alanlarda, orman varlığı alansal olarak yüzde 1,6 artarak 746 bin 943 hektara ulaştı''

ADANA (AA) - Adana'da ormanlık alan miktarının arttığı bildirildi.

Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, yaptığı yazılı açıklamada, ormanların teknik idaresiyle ilgili yürürlük tarihi dolan eski amenajman planlarının yenilendiğini belirtti.

Yaklaşık 15 yıl önce, genellikle odun üretimi ve toprak muhafaza fonksiyonları dikkate alınarak yapılan planlama çalışmalarıyla günümüzde ekosistem tabanlı fonksiyonel uygulama planları yapılmadığını ifade eden Erol, şunları kaydetti:

''Planlama çalışmalarının bir kısmını özel sektör bir kısmını kurum çalışanları yeniledi. Uzun süren arazi ve büro çalışmaları neticesinde ortaya çıkan planlar, Bölge Müdürlüğü orman varlığı envanterindeki son 10 yıllık kayıtları da güncelledi. 10 yıl önceki verilerle kıyaslandığında bölge müdürlüğümüze bağlı alanlarda, orman varlığı alansal olarak yüzde 1,6 artarak 746 bin 943 hektara ulaştı.''

Yoğun ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışmaları ile verimli orman alanlarının da arttığı vurgulanan açıklamada, yıllık artışın 1 milyon 652 bin 877 metreküp olduğu bildirildi.


  ETİKETLER:

  Adana

  ,

  sektör

  ,

  orman

  ,

  kurum