Adana'da polis aracına düzenlenen silahlı saldırı

Adana'da polis aracına düzenlenen silahlı saldırı
Adana'da polis aracına düzenlenen silahlı saldırı
- Saldırıda şehit olan iki polisin cenazesi, Kozan ve Ceyhan ilçelerinde toprağa verildi

ADANA (AA) - Adana'da ekip aracına düzenlenen silahlı saldırıda şehit olan komiser Süleyman Çakır, Ceyhan ilçesinde, polis memuru Bircan İlhanlı, Kozan ilçesinde toprağa verildi.

Adana Valiliği bahçesinde düzenlenen törenin ardından İlhanlı'nın naaşı, memleketi Kozan ilçesinin Pekmezci Mahallesi'ndeki babaevine getirildi.

Burada "helallik" alınmasının ardından mahalle mezarlığına götürülen İlhanlı'nın cenazesi, İl Müftüsü Arif Gökçe'nin kıldırdığı cenaze namazının ardından defnedildi. 

Cenaze törenine şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Adana Valisi Mustafa Büyük, 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Komiser Süleyman Çakır'ın cenazesi de ilk olarak Ceyhan ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'nde babaevine getirildi. "Helallik" alınmasının ardından cenaze, Türk bayraklarıyla donatılan Abdulkadir Ağa Camisi'ne götürüldü.

Güçlükle ayakta duran Çakır'ın eşi Nazlı, babası Ali, annesi Meryem Çakır ve yakınlarını polisler teskin etmeye çalıştı.

Nazlı Çakır, cenaze namazı öncesi yerinden kalkıp "Yanında olmak istiyorum" diyerek eşinin Türk bayrağına sarılı tabutunun bulunduğu cenaze aracının yanına geldi ve aracın kapısına yaslanıp ağladı.

Daha sonra ise İlçe Müftüsü Nazmi Söğüt tarafından cenaze namazı kıldırıldı.

Söğüt, namazın ardından yaptığı konuşmada, "Peygamberlik ve şehitlik makamını Allah dilediğine verir. Bu kişinin kendi tercihi değildir. Bu münasebetle bu kardeşiniz, bu kutsi makamlardan birini Rabbimizin lütfuyla hak etti. Allah taksiratını affetsin" dedi.

Törene Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu,  Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Aytekin Şahin, Ceyhan Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy, Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı.