Adana'da "Seçim Güvenliği Toplantısı" yapıldı

Adana'da "Seçim Güvenliği Toplantısı" yapıldı
Adana'da "Seçim Güvenliği Toplantısı" yapıldı
- Vali Büyük: "Seçim süreci boyunca, ilgili kurumlarımızca gerekli tüm tedbirler alınmaktadır"

ADANA (AA) - Adana Valisi Mustafa Büyük başkanlığında "Seçim Güvenliği Toplantısı" gerçekleştirildi.

Büyük, valilikteki toplantıda,  demokratik toplumlarda, milli iradenin tecellisinde en önemli unsurun, halkın hür iradesi ile oy kullanması olduğunu belirtti.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen seçim takviminde, seçimlere yönelik her konunun açıkça ilan edildiğini anımsatan Büyük, "Dolayısıyla, belirlenen seçim kurallarının dışına çıkılmaması gerekmektedir" dedi.

Hukuken, çerçevesi belirlenmiş uygulamaların dışına çıkılması, ses ve görüntü kirliliğiyle toplumu rahatsız edecek şekilde kampanya yürütülmesi gibi hadiselerin en çok karşılaştıkları konu olduğunu vurgulayan Büyük, şunları kaydetti:

" Siyasi partilerin binaları, seçim büroları ile miting alanları ve yollardaki bayrak, flama ve pankart gibi siyasi malzemelerin nerede, nasıl kullanılması gerektiği belirlenmiş. Bunun dışına çıkıldığı zaman problemle karşılaşılıyor. Bu, çoğu zaman karşılıklı yarışa dönüşüyor ve vatandaşların şikayetlerine yol açıyor. Afiş, pankart, parti bayrakları, broşür gibi materyallerin kaldırılması zaman alıyor. Ayrıca seçim süreçlerinde bazen hiç istemediğimiz şekilde çekişme ve olumsuzluk havası da oluşuyor. Seçim güvenliğinin sağlanması amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu toplantıda, tüm siyasi partilerimizin belirlenmiş olan kurallara uyması, seçimlerin centilmence başlaması ve bitmesi arzusunda olduğumuzu vurgulamak istiyorum. Seçim süreci boyunca, ilgili kurumlarımızca gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Bu vesileyle, demokrasi şöleni olarak da tanımladığımız seçimlerin ülkemize ve milletimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum."