Adana'da taksici eylemi

Adana'da taksici eylemi
Adana'da taksici eylemi
- Taksiciler, meslektaşlarının silahlı saldırıya uğramasını şehirde konvoyla tur atarak protesto etti - Şoförler, Büyükşehir Belediyesi'nce kendilerine tahsis edilen bölgelerde bazı grupların baskısı altında olduklarını iddia etti - Eyleme bir kadın taksi şoförü de destek verdi

ADANA (AA) - Taksiciler, meslektaşlarının silahlı saldırıya uğramasını şehir turuyla protesto etti. Eylemde, bir kadın taksi şoförü de meslektaşlarına destek verdi.

Merkez Çukurova ilçesi Toros Mahallesi'nde iki gün önce taksi şoförü Adem Uyan'ın Büyükşehir Belediyesince kendisine tahsis edilen durakta beklediği sırada silahlı saldırıya uğraması nedeniyle taksici esnafı olayı protesto etmek için valilik binası yakınında bir araya geldi. 

Taksicilerden oluşan 3 kişilik heyet, daha sonra Vali Yardımcısı Durmuş Gençer ile görüşerek sorunlarını anlattı. Heyettekiler, yaklaşık 1 saatlik görüşmenin ardından meslektaşlarının yanına dönerek basın açıklaması yaptı.

Taksi şoförü Adem Uyan, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından kendisine tahsis edilen tek araçlık durakta 16 gün arayla iki defa saldırıya uğradığını belirterek, duraklarını terk etmeleri yönünde tehdit edildiklerini ileri sürdü.  

Uyan, bazı grupların baskısı altında olduklarını iddia ederek, şunları söyledi:

"Adana'da taksicilik yapabilmek için ya mafyaya teslim olacaksınız, ya da benim gibi direnince önce darbedilip, aracınıza zarar verilecek, o da olmayınca silahlı saldırıya uğrayacaksınız. Bizler, ateşin üzerinde, namlunun ucunda çalışmaktayız. Önce taksi durak sahiplerine yol gösterilip UKOME kararıyla adımıza durak veriliyor, daha sonra kendi duraklarımızda komisyonla çalıştırılıyoruz. Başta valimiz olmak üzere tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz. Büyükşehir belediye başkanımız ve il emniyet müdürümüzden de biz taksici esnafına sahip çıkmalarını istiyoruz. Aksi durumda bir lokma ekmek için insanların kanı akacak. Bunun vebali ve yasal sorumluluğu bu şehirdeki ilgili kişilerin olacaktır. Biz böyle bir şeyi asla istemiyoruz."

Eyleme destek veren kadın taksi şoförü Tezcan Özdemir (50), bazı taksi duraklarının sahipleri tarafından şoförlerden günlük 50 ile 200 lira arası komisyon alındığını belirterek, kendisine belediye tarafından tahsis edilen durakta müşteri beklemesi nedeniyle bazı gruplarca baskı kurulduğunu öne sürdü. 

Heyettekilerin, Vali Yardımcısı Gençer'den sorunlarıyla ilgilenileceği sözünü aldıklarını belirtmesinin ardından taksiciler, araçlarıyla şehir merkezinde tur atıp korna çalarak sorunlarına dikkati çekmek istedi.