Adana'da tarım ve hayvancılık fuarı açıldı

Adana'da tarım ve hayvancılık fuarı açıldı
Adana'da tarım ve hayvancılık fuarı açıldı
ADANA (AA) - Adana'da Kırsal Kalkınma ve Kırsal Yaşamı Destekleme Derneği (KIRSALDER) tarafından "1. Agri-VIP Çukurova Tarım ve Hayvancılık Fuarı"...

ADANA (AA) - Adana'da Kırsal Kalkınma ve Kırsal Yaşamı Destekleme Derneği (KIRSALDER) tarafından "1. Agri-VIP Çukurova Tarım ve Hayvancılık Fuarı" açıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, bir otelde gerçekleştirilen fuarın açılışında, Adana'nın bereketli topraklara sahip olduğunu ancak hak ettiği yerde bulunmadığını söyledi.

Antalyalı çiftçinin katma değeri yüksek ürünler ile Adanalılardan daha ileri noktada olduğunu aktaran Sözlü, fuarların yöre çiftçisine önemli katkılar sağlayacağına inandığını ifade etti.

KIRSALDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Kolcuoğlu da kırsal alanda kalkınmayı başarmak için çalışma yürüttüklerini belirterek, ürünlerin pazar problemlerini çözmek amacıyla çeşitli kurumlarla sektöre katkı sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Kolcuoğlu, ilkini düzenledikleri fuarda kavun karpuz temasını işlediklerini anlatarak, bu kapsamda Adana karpuzu ve kavununun tanıtımını yaptıklarını vurguladı.

Fuarı gelecek yıl daha geniş katılımla gerçekleştireceklerini bildiren Kolcuoğlu, " İş birliğini genişleterek artık Çukurova'nın pazar problemlerini çözülebileceği bir ortam yaratmak istiyoruz. Bu fuar, gelecek yıldan itibaren uluslararası buluşma noktasına ulaşacak. Hedefimiz, sektör paydaşlarını bir araya getirmek" dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir de Çukurova'nın bugün dünya tarımında örnek gösterilen yöre olduğunu ifade etti.

Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu Adana Kulübü Başkanı Ayça Katlav da sanayi ve ticarette kadınların aktif rol alması için büyük çaba harcadıklarını anlatarak, her sektörde olduğu gibi kadın eli değmesiyle tarım sektörünün de şahlanacağına inandıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından fuarın açılışı yapıldı, katılımcılara karpuz ve kavun ikram edildi.

Fuar, 5 Haziran'a kadar açık kalacak.

Açılışa, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar,  MHP  Genel Başkan Yardımcısı ve Adana milletvekili adayı Mevlüt Karakaya da katıldı.