Adana'da telefonla dolandırıcılık iddiası

Adana'da telefonla dolandırıcılık iddiası
Adana'da telefonla dolandırıcılık iddiası
- Emekli 3 kişiden 94 bin 500 lira ile 85 bin liralık altın aldığı öne sürülen 3 şüpheli yakalandı - Zanlılardan 2'si tutuklandı

ADANA (AA) - Telefonda kendilerini polis olarak tanıtıp, emekli 3 kişiden 94 bin 500 lira ile 85 bin liralık altın aldığı iddia edilen 3 zanlı yakalandı, 2'si tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, polisi arayan emekliler Sıtkı Akçoban (54), Mehmet Köse (60) ve Yılmaz Nergiz (69), telefonda kendilerini polis olarak tanıtan kişilerin, "Bankadaki hesaplarınız terör örgütünün eline geçti. Paralarınız devlet güvencesindeki bir hesaba aktarılacak. Ayrıca bir kuyumcudan altın ve para çalındı, sizdeki altın ve paralar kuyumcuya ait olabilir, soruşturma kapsamında bunlara el konulup, incelenecek" dediğini anlattı.

Yılmaz Nergiz, polis olduklarına inandığı kişilerin yönlendirmesiyle evindeki 700 gram altını poşetle bir otomobilin altına bırakıp ayrıldığını, telefondakilere ulaşamayınca altınları bıraktığı yerde bulamadığını söyledi.

Mehmet Köse de Sarıçam ilçesi Buruk Mezarlığı yakınında buluştuğu kişilere 60 bin lira verdiğini, 4 bin 500 lirayı da söylenen hesaba aktardığını, Sıtkı Akçoban da Yüreğir ilçesi Asri Mezarlık civarına çağıran şüphelilere 30 bin lira ile 13 bin lira değerinde altın verdiğini anlattı.

Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, emeklileri dolandırdığı ileri sürülen şüpheliler İsmail A. (24), Murat B. (24) ve Mahmut Ç'yi (37) gözaltına aldı.

Zanlılar, emniyetteki işlemlerinin ardından Adana Adli Tıp Birimi'nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden İsmail A. ve Murat B. tutuklandı, Mahmut Ç. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.