Adana'da TEOG Çalıştayı

Adana'da TEOG Çalıştayı
Adana'da TEOG Çalıştayı
- Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bilgili: - "TEOG'u sistem olarak kabul ediyoruz ve her boyutunun gelişmesini istiyoruz"

ADANA (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemini iyileştirmek için her boyutunun gelişmesini istediklerini belirterek, bunun için de her yıl çeşitli illerde çalıştaylar düzenleyerek öğretmen ve öğrencilerin öneri ve fikirlerinden istifade ettiklerini kaydetti.

Adana Nezihe Yalvaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde düzenlenen çalıştaya, Bilgili'nin yanı sıra, Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Ercan Demirci, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Turgut Bağrıaçık, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar ile  uzman yardımcıları ve 8. sınıf öğrencileri, liselerden 9. sınıf öğrencileri ve sınavlarda sorumlu tutulan dersleri okutan, resmi ve özel okullarda görev yapan öğretmenler katıldı. 

Bilgili, çalıştayın açılışında, Bakanlığın TEOG adı altında sınav geliştirdiğini hatırlatarak, çalıştayda hep birlikte bunu geliştirecek ve iyileştireceklerini belirtti. Bu noktada, öğrencilerin görüşlerini çok önemsediklerini ifade eden Bilgili, onlara şöyle seslendi: 

"Bizim için önemli ve değerlisiniz. Çünkü olayı ve heyecanı siz yaşıyorsunuz, tüm safhalarını siz görüyorsunuz. Siz öğrencilerimizden isteğimiz, ne istiyorsanız, ne düşünüyorsanız, ne talep ediyorsanız bunları bu çalıştayda bize yazmanızdır. TEOG'u bir sistem olarak kabul ediyoruz ve her boyutunun gelişmesini istiyoruz. Bunun için de her yıl çeşitli illerde çalıştaylar düzenleyerek sizlerin öneri ve fikirlerinizden istifade ediyoruz".

Bilgili, bu konuda öğretmenlere büyük görevler düştüğünü dile getirerek, "Bakanlığımız büyük bir aile ve Türkiye'nin en güçlü toplumu. Kamuoyu oluşturma ve kamuoyunu etkilemede en büyük güç biziz, çünkü girmediğimiz şehir, ilçe, mahalle, ev yok" ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Müdürü Akpınar da çalıştayda ortaöğretime yerleştirmeyle alakalı öğretmen ve öğrencilerin düşüncelerini alacaklarını, uygulamalarla ilgili çözüm önerilerini değerlendireceklerini anlattı.

Çalıştayda, öğrenci ve öğretmenlere, TEOG'un güçlü ve zayıf yanları  ile sistemin güçlendirilmesine yönelik önerileri soruldu. 

Adana Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından TEOG sisteminin hayata geçirilmesinin bu yana iki yıllık sürede uygulanan sınavların parametrelerinin işlevlerini ne ölçüde yerine getirildiğinin görülmesi ve geliştirilmesi, gereken hususların tespiti amacıyla çalıştay düzenlenmesi planlandı. Bu kapsamda, bu yılki sınavdan önce İstanbul'da Avrupa ve Anadolu yakaları ile Eskişehir ve Adana, sınavlardan sonra da Trabzon, Şanlıurfa, Antalya, İzmir ve Erzurum olmak üzere toplam dokuz merkezde öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla çalıştaylar düzenleniyor.