Adana'da tümör vakalarına "konsey" uygulaması

Adana'da tümör vakalarına "konsey" uygulaması
Adana'da tümör vakalarına "konsey" uygulaması
ADANA (AA) - Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tümör vakalarının tedavisinde "konsey" uygulamasına geçildi.Adana Kamu Hastaneleri...

ADANA (AA) - Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tümör vakalarının tedavisinde "konsey" uygulamasına geçildi.

Adana Kamu Hastaneleri Birliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, son dönemlerde birden fazla branşı ilgilendiren hastalıklarda yapılan ''konsey'' uygulaması, hastalıkların tedavisinde başarı ivmesini yükseltiyor. Tümör ya da troid hastalıkları gibi birden fazla dalda hekime ihtiyaç duyan vakalarda kurulan konseylerle, hastalıklarla ilgilenen tüm dallardaki uzmanlar bir araya gelip, doğru tedavi aşamalarını ve tedavi sonrası süreci inceleyip en sağlıklı kararları alıyor.

Bu kapsamda Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de multidisipliner bir tümör konseyi kuruldu. Konseyin kurulması nedeniyle hastanede düzenlenen eğitim sempozyumunda, konusunda uzman bilim insanları tarafından iskelet sistemi kötü huylu tümörlerinde radyolojik değerlendirmeler, nükleer tıp yöntemleri, kanserli hastaların psikoterapisi immun sisteme etkileri ve çeşitli girişimsel yöntemler ele alındı.

Adana Kamu Hastaneleri Birligi Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, sempozyumun açılışında, konseydeki uzmanların vakayı her açıdan mercek altına aldıklarını, hastaların kendini daha fazla güvende hissettiğini, ayrıca doktor doktor gezmekten kurtularak, tadavilerindeki başarı oranının yükseldiğini kaydetti.

Kas iskelet sistemi tümör konseyi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kapukaya da hastanede multidisipliner bir tümör konseyi kurulduğunu belirtti.

Genel tümör konseyinin altında santral sinir sistemi tümörleri konseyi, adölesan tümörleri konseyi ve kas-iskelet sistemi tümörleri konseyleri oluşturulduğunu kaydeden Kapukaya, "Konseyde bulunan hekimler her salı toplanarak ilgili kliniklerin eğitim görevlilerinin de katıldığı akademik tartışma platformunda fikir alış-verişi yapmakta ve kanser hastaları için optimal tedavi kararları alınmakta" ifadelerini kullandı.