Adana'da yapımı süren 33 bin kişilik stat

Adana'da yapımı süren 33 bin kişilik stat
Adana'da yapımı süren 33 bin kişilik stat
- Vali Büyük: "Güneyin, hatta Akdeniz'in en çağdaş stadından sadece futbol olarak değil, salon sporları olarak da en verimli şekilde kullanılmasını sağlayacağız" - "Türkiye genelinde statlar daha verimli kullanılmalı, futbolun dışında aktivite sayısı artmalı"

ADANA (AA) - Adana'da TOKİ tarafından yaptırılan 33 bin kişilik stadın inşaatı devam ediyor.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Vali Mustafa Büyük, Sarıçam İlçesi, Çukurova Üniversitesi Balcalı mevkisinde yapımı süren yeni stadın inşaatını inceleyerek, yüklenici firma ortaklarından İsmail Ilgaz, Bayram Albayrak, proje mimarı Bünyamin Derman ile proje koordinatörü Osman Belen'den bilgi aldı.

Vali Büyük, çeşitli nedenlerle stat inşaatına geç başlanıldığını, yüklenici firmanın bunu telafi edeceğine inandığını belirtti.

Toplam 102 dönümde yapılacak 107 milyar liraya ihale edilen stadın arazi ve yer tesliminin çeşitli nedenlerle geç yapıldığını anımsatan Büyük, şunları kaydetti:

"23 Eylül 2013'te yer teslimi yapılan stat, protokol gereğince 770 günde tamamlanacak. Fiziki olarak yüzde 20'si tamamlanan 33 bin kişilik stat, 2016-2017 futbol sezonunda hizmete girecek. Güneyin, hatta Akdeniz'in en çağdaş stadından sadece futbol olarak değil, salon sporları olarak da en verimli şekilde kullanılmasını sağlayacağız."

Vali Büyük, stada ulaşımın rahat olacağını, yakın gelecekte hafif raylı sistemin stadın yanından geçeceğini, Adana takımlarının Süper Lig'e çıkmasıyla stadın öneminin daha iyi anlaşılacağını da belirtti.

- "Eğitim ve spor birbirini tamamladı"

Türkiye genelinde statların verimli kullanılmadığını, haftada veya 15 günde bir maç yapılan buralarda spor ve güzel sanatlar liseleri olması gerektiğini vurgulayan Büyük, şu ifadeleri kullandı:

"Eğitim ve spor birbirini tamamlamalı. Türkiye genelinde statlar daha verimli kullanılmalı, futbolun dışında aktivite sayısı artmalı. Statlar cazibe ve çekim merkezi olmalı. Futbolun dışındaki branşlara geniş yer verilmeli. Böylece ailelerin, 'spor yapan çocuklar başarısız olur' düşüncesi ortadan kalkar. Yeni statlar görsel olarak çok iyi ancak burayı her gün değerlendirecek etkinliklerle güçlendirmeliyiz."

Proje mimarı Bünyamin Derman da Beşiktaş 'ın Vodafone Arena İnönü Stadı'nı da kendilerinin yaptığını belirtti.

Hava koşulları nedeniyle dış cepheyi beyaz yapmayı düşündüklerini kaydeden Derman, "Üstü kapalı olan stadın tribünlerini de Avrupa 'da olduğu gibi farklı renklerde yapmayı düşünüyoruz. Stat bünyesinde bulunacak 155 locadan kulüplerin iyi gelir sağlayacağına inanıyoruz. Yüklenici firma olarak her alanda iyi malzeme kullanarak çalışmalarımızı yüksek tempoda sürdürüyoruz. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi ile sürekli iletişim halindeyiz" değerlendirmesinde bulundu.