Adana'daki "casusluk" davası

Adana'daki "casusluk" davası
Adana'daki "casusluk" davası
- MİT'e ait tırların durdurulmasına ilişkin müebbet hapis cezası istemiyle 13 askeri personelin yargılandığı davanın beşinci duruşması tamamlandı

ADANA (AA) - Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) ait tırların durdurulmasına ilişkin 13 askeri personel hakkında açılan davanın beşinci duruşması, 19 sanık hakkında da benzer suçtan açılan davaya ilişkin dosyasının birleştirilme ihtimali üzerine ertelendi.

Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, MİT'e ait tırların durdurulmasına yönelik haklarında müebbet hapis cezası istenen tutuksuz sanıklar Ö.K, H.G, G.M, H.K, B.K, H.Ö, E.T, H.İ.K, A.Y, M.Ö, C.K, H.Ü. ve S.Y'nin yargılanmasına devam edildi.

Sanık avukatları, Adana ve Hatay'da da MİT'e ait tırların durdurulmasına ilişkin 19 sanık hakkında da kamu davası açıldığını, bu davaya ilişkin tensip tutanağında dosyaların birleştirilmesi talebi bulunduğunu anımsattı.

Avukatlar, bu talebe ilişkin verilecek karara göre 13 sanığın yargılandığı duruşmanın ertelenmesini istedi.

Mahkeme heyeti, talebi yerinde bularak duruşmayı erteledi.

- İddianameden

MİT'e ait tırların Adana'da durdurulması olayının casusluk faaliyeti çerçevesinde ve önceden kurgulanmış mizansenle gerçekleştirildiği belirtilen ve söz konusu "mizansen ve operasyonun" amacının Türkiye Cumhuriyeti devleti aleyhine casusluk faaliyeti olduğu ve devletin gizli sırlarının ortaya dökülmesinin amaçlandığının açıkça anlaşıldığı kaydedilen 48 sayfalık iddianamede, "İşlenen suç , başlangıcından sonuna kadar Türkiye Cumhuriyeti Devleti, MİT ve Dışişleri Bakanlığı aleyhine gerçekleştirilen, sonuçları itibariyle Suriye devleti lehine sonuçlar doğuran bir casusluk faaliyetidir" ifadesine yer veriliyor.

Şüpheliler hakkında, "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme" (TCK madde 328/1) suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapis, "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla açıklama" (TCK 330/1) suçundan müebbet hapis cezası talep ediliyor.